Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
26/05/2020 - 12:30

W Powroźniku wyrośnie maszt GSM-R. Nietrafiona lokalizacja?

W dolnej części Powroźnika, w pasie pomiędzy drogą główną a peronem PKP, rozpoczęto prace ziemne, które będą służyć budowie masztu sieci telefonii komórkowej GSM-R. Mieszkańcy protestują przeciw - ich zdaniem - nietrafionej lokalizacji.


- Inwestycja GSM-R nie jest realizowana przez gminę, lecz Polskie Koleje Państwowe, na terenie do nich należącym. W ten sposób kolej dostosowuje się do europejskiego systemu bezpieczeństwa. Chodzi o łączność głosową i sms-ową, jak i zdalne zarządzanie - wyjaśnia Jan Golba, burmistrz Muszyny. - Przekaźniki to maszty o różnej wysokości, tak zlokalizowane, aby była komunikacja między nimi.

Maszt wyrośnie m.in.: w rejonie Powroźnika, na terenie należącym do PKP. Mieszkańcy krytycznie oceniają estetykę przedsięwzięcia, pojawiają się głosy o nietrafionej lokalizacji: - 42 metrowy kolos w środku wsi to jakieś wielkie nieporozumienie. Dlaczego nie postawiono masztu na jakieś górze? Gmina podziela stanowisko, aby przesunąć inwestycję w inne miejsce. Kolej wcześniej wycofała się z lokalizacji masztu przy baszcie w Muszynie, co by zakłóciło wygląd tutejszej zabytkowej zabudowy.

GSM-R (Globalny System Radiołączności dla Kolei)  jest systemem bezprzewodowej łączności cyfrowej służącej wyłącznie kolei, jednym z kluczowych elementów Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS). To zunifikowany w skali europejskiej system sterowania ruchem kolejowym, który zastąpi stosowane dotąd systemy poszczególnych krajów. Zapewnia m.in.: łączność głosową między pracownikami, odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu, dyżurnymi, maszynistami i obsługą techniczną.

Budowa infrastruktury ERTMS/GSM-R zakończy się w 2023 roku. W następnym roku system łączności cyfrowej osiągnie pełną funkcjonalność, nastąpi migracja do systemu GSM-R w formule tzw. „Dnia Zero”. W wyznaczonym przez zarządcę infrastruktury dniu zostanie wyłączona łączność analogowa i rozpocznie się prowadzenie ruchu z wykorzystaniem cyfrowej.

Obecnie urządzenia radiowe w standardzie GSM-R są zainstalowane na niespełna 6 proc. pojazdów trakcyjnych. Od 2025 roku podstawowym systemem łączności na kolei będzie GSM-R. Wdrożenie systemu umożliwi budowę nowoczesnego i innowacyjnego systemu kolejowego w Polsce.

(MK) fot. aut. 

W Powroźniku wyrośnie maszt GSM-R. Nietrafiona lokalizacja?
W dolnej części Powroźnika, w pasie pomiędzy drogą główną a peronem PKP, rozpoczęto prace ziemne, które będą służyć budowie masztu sieci telefonii komórkowej GSM-R. Mieszkańcy protestują przeciw nietrafionej lokalizacji.


Dziękujemy za przesłanie błędu