Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 lipca. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
16/07/2019 - 16:55

Wakacje na Półwyspie Bałkańskim – odkryj tajemnice Albanii

Planujesz wyjechać na wakacje za granicę, ale jeszcze nie sprecyzowałeś swojego celu podróży? Jeżeli chcesz odpocząć w miejscu, gdzie tłumy turystów jeszcze nie dotarły, ciepły, ale jednocześnie łagodny klimat sprzyja odpoczynkowi, a różnorodne zabytki są świadectwem bogatej historii, to zdecydowanie powinieneś rozważyć wyjazd na Bałkany.
Albania last minute
W tym artykule skupimy się na Albanii – jednym z dziewięciu krajów tego wyjątkowego regionu, w którym łączą się cztery religie, a piękno dziewiczej przyrody zapiera dech w piersiach.

Malownicze wybrzeże

Lazurowa woda i złoty piasek to dla wielu symbol wakacji idealnych. Tego nie zabraknie również w Albanii, bo kraj ten, położony nad ciepłym Adriatykiem, a w południowej części nad Morzem Jońskim, posiada liczącą aż 362 km linię brzegową. Jedną z najczęściej wybieranych przez turystów plaż jest Durres – piaszczysta, szeroka, położona około 39 km od stolicy kraju Tirany. Charakteryzuje się łagodnym zejściem do płytkiego przy brzegu morza, dzięki czemu jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi.

Kolejnym miejscem dla miłośników nadmorskiego wypoczynku jest miejscowość Vlora, gdzie znajduje się największy port w Albanii. Miejsce to charakteryzuje bogata różnorodność – łagodne, piaszczyste plaże przenikają się ze skalistymi zatoczkami. Niedaleko Vlory znajduje się urokliwa wyspa Sazan, słynąca z licznych bunkrów i tuneli. Panując wakacje w Albanii, nie można pominąć plaży Ksamil. Miejsce to uchodzi na najpiękniejszy, nadmorski zakątek kraju, określany nawet albańskim Bora Bora. Turkusowa woda, piękny biały piasek i soczysta zieleń – to wszystko otoczone malowniczymi górami.

Atrakcje nie tylko nad morzem

Bogactwo tego wyjątkowego fragmentu Bałkanów sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – również miłośnicy górskiego trekkingu. W Albanii znajduje się cześć pasma Gór Dynarskich, a ponad trzy czwarte powierzchni kraju zajmują tereny górzyste. Najbardziej znaną górską wioską w Albanii jest Theth, do której można dojść pięknym szlakiem z doliny Valbony. Miejsca te są usytuowane w Górach Przeklętych i określa się je jako jedne z najbardziej dzikich zakątków Europy, gdzie czas stanął w miejscu. Ci, którzy lubią łączyć podziwianie górskich widoków z uprawianiem dość ekstremalnych sportów, mogą się udać na rafting do Kanionu Osumi na południu kraju. Liczy on od 15 do 26 km długości, a na 10-kilometrowym odcinku jest on otoczony skałami o wysokości około 10 m, co daje naprawdę spektakularny widok.

Podróżując po południowej części kraju, nie można nie zobaczyć słynnego Błękitnego Oka. Jest to głębokie wywierzysko z krystalicznie czystą wodą, które jednocześnie jest źródłem rzeki – Bystrzycy. W zależności od kąta padania światła, a także głębokości, woda przybiera różne barwy, co daje piękny, niezapomniany efekt.

W Albanii, jak już wspomniano, łączą się różne tradycje, kultury i religie. Świetnym tego przykładem jest usytuowana na południu kraju Gjirokastra – miasto-muzeum, określane również jako „Miasto Tysiąca Schodów”, którego początki sięgają czasów bizantyjskich. Warto również zajrzeć do znajdującej się tuż przy granicy z Grecją, starożytnej rzymskiej osady – Butrint, która została okrzyknięta albańskimi Pompejami. W centralnej części Albanii warto z kolei zwiedzić Berat – „Miasto Tysiąca Okien”, również założone w czasach głębokiej starożytności. Wszystkie trzy miejsca zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Te i wiele innych miejsc kryje w sobie ten piękny bałkański kraj, który niewątpliwie warto zwiedzić. Dobrym pomysłem jest połączenie wyprawy do Albanii ze zwiedzaniem innych krajów półwyspu. Osoby lubiące wycieczki objazdowe mogą rozważyć wakacje w Albanii, połączone z wycieczką do Macedonii i Chorwacji, a także Grecji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Zajrzyj na https://r.pl/albania/last-minute i zapoznaj się z bogatą ofertą wycieczek do krajów Półwyspu Bałkańskiego. Szczególnie atrakcyjną ofertą jest wycieczka do Albanii w opcji last minute – idealny wybór dla wszystkich, którzy nie chcą przepłacać, a także nie mają czasu na samodzielne zorganizowanie wycieczki.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Aktywnie w Małopolsce