Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
22/05/2020 - 12:30

Ważne informacje dla młodych par. Odmrażają wesela. Jest zgoda resortu zdrowia

Sto, dwieście osób, to norma na polskich weselach. Tak było zanim przyszła zaraza, bo teraz, w świetle obostrzeń związanych z epidemią, takie przyjęcie traktowane jest jak impreza masowa. Młodzi nie chcą brać ślubów, a dla weselnej branży, która nic nie zarabia, to dramat. W piątek przyszły dobre wiadomości. Resort zdrowia w ramach kolejnego etapu "odmrażania" gospodarki zarekomendował zgodę na organizację wesel, jednak liczba uczestników nadal jest ograniczona.

- Ministerstwo zdrowia w ramach kolejnego etapu "odmrażania" gospodarki zarekomendowało zgodę na organizację wesel do 50 uczestników - przekazał w piątek wiceszef resortu Janusz Cieszyński, który dodał, że teraz  trwają prace nad opracowaniem wytycznych sanitarnych, które koordynuje Główny Inspektorat Sanitarny i resort rozwoju.

Czytaj też o możliwe? Przez koronawirusa zniosą zakaz handlu w niedziele w Nowym Sączu?

Cieszyński pytany o to,  kiedy "odmrożenie" wesel  jest możliwe, powiedział, że resort zdrowia rekomenduje, by włączyć ten element do kolejnego etapu znoszenia obostrzeń.

 Jak podkreślił, ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie cała Rada Ministrów, a szczegóły przedstawi - najpewniej w przyszłym tygodniu - premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie ministerstwo rozwoju przekazało  w  piątkowym komunikacie, że trwają przygotowania  do czwartego etapu odmrażania kolejnych sektorów polskiej gospodarki, który planowany jest na początek czerwca.

Resort prowadzi konsultacje dotyczące wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Przygotowujemy je we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Zakończyliśmy już rozmowy w sprawie  wytycznych dotyczących funkcjonowania – po odmrożeniu – salonów piercingu i tatuażu oraz solariów. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy opracowywanie wytycznych m.in. dla branży transportu okołolotniczego - poinformowano w komunikacie.

Cytowana w komunikacie wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk podkreśliła, że po ubiegłotygodniowym uruchomieniu branży gastronomicznej i branży beauty, resort przygotowuje się do kolejnego etapu odmrażania polskiej gospodarki.

Czytaj też Sześcioraczki spod Łącka mają już rok. Ale się zmieniły! Są urocze [ZDJĘCIA]

 - Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy i pracownicy z tych sektorów biznesu, które do tej pory ponosiły największe straty w wyniku pandemii koronawirusa, możliwie szybko wrócili do swojej pracy. W tym celu już od kilku dni prowadzimy rozmowy z przedstawicielami branży eventowej, ślubnej i rozrywkowej. Za nami również uzgodnienia wytycznych dotyczących funkcjonowania m.in. salonów piercingu i tatuażu oraz solariów – powiedziała Semeniuk.

 Resort przypomniał, że od kilkunastu tygodni we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia oraz przedstawicielami branż i ekspertami, sukcesywnie przygotowuje on wytyczne dla w sumie ok. 40 branż, których funkcjonowanie zamrożono w związku z pandemią koronawirusa.

[email protected] fot. jm


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)