Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 kwietnia. Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
04/11/2019 - 07:55

Weź tanią pożyczkę z BOŚ Banku i wyrzuć wreszcie swój stary piec

Bank Ochrony Środowiska oraz Urząd Miasta Nowy Sącz nawiązały współpracę by poprawić jakość powietrza. Dzięki porozumieniu, mieszkańcy Nowego Sącza będą mogli zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny, korzystając ze specjalnej pożyczki na wymianę starego, kopcącego pieca lub kotła. O szczegółach rozmawiamy z Kingą Schiller, dyrektorem Oddziału Operacyjnego Banku Ochrony Środowiska w Nowym Sączu.


Bogusław Białowąs
, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska oraz Ludomir Handzel, prezydent Miasta Nowego Sącza podpisali umowę o współpracy, której głównym celem jest wspieranie mieszkańców w wymianie systemów ogrzewania na ekologiczne, realizacji projektów termomodernizacyjnych oraz innych komplementarnych z rządowym programem „Czyste Powietrze”. O tym, co to oznacza dla nas, mieszkańców, rozmawiamy z Kingą Schiller, dyrektorem Oddziału Operacyjnego Banku Ochrony Środowiska w Nowym Sączu.

Na jakie cele mieszkańcy Nowego Sącza mogą przeznaczyć środki ze specjalnej pożyczki BOŚ?
- Naszą specjalną pożyczką dla mieszkańców Nowego Sącza można przede wszystkim sfinansować wymianę starych kotłów grzewczych na nowe, ekologiczne urządzenia gazowe, czy olejowe. Ponadto z otrzymanych od nas środków można m.in. zakupić i zamontować wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację odzysku ciepła, moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy przydomowe wiatraki.

W jaki sposób wybrać odpowiedni kocioł?
- Chcąc wymienić ogrzewanie na gazowe, należy sprawdzić możliwość podłączenia budynku do zewnętrznej sieci gazowej. Jeśli w naszej okolicy nie ma gazociągu to rozwiązaniem będzie instalacja kotła zasilanego gazem płynnym (LPG), magazynowanym w specjalnym zbiorniku. Następnym krokiem jest wybór konkretnego modelu urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele kotłów, a podstawowy podział obejmuje pożądane przeznaczenie źródła ciepła. W pierwszej kolejności wybieramy tzw. rozwiązanie jedno lub dwufunkcyjne, a więc służące wyłącznie do centralnego ogrzewania lub uwzględniające także podgrzewanie wody.

Kotły różnią się między sobą z uwagi na planowane umiejscowienie źródła ciepła (piece stojące lub wiszące), mechanizm działania (tradycyjny lub kondensacyjny), a także konstrukcję paleniska, która pośrednio decyduje o lokalizacji i typie instalacji (do wyboru: otwarta albo zamknięta komora spalania). Urządzenia o budowie kondensacyjnej wymagają zainstalowania oprzyrządowania z dodatkową powłoką antykorozyjną, zaś typ komory wymusza zadbanie o odpowiednią wentylację. Kotły z paleniskiem otwartym nie mogą być umiejscowione w przestrzeniach o kubaturze mniejszej niż 8 m3. Powinno się też zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, zgodnie z wymaganiami producenta.

Na jakich warunkach bank udziela pożyczki?
-  Przejrzysta pożyczka dla mieszkańców Nowego Sącza udzielana jest na preferencyjnych warunkach. W przypadku pożyczki zaciągniętej do 36 miesięcy oprocentowanie jest stałe i wynosi tylko 4 proc. Dla pożyczek z dłuższym okresem spłaty oprocentowanie jest zmienne równe stawce WIBOR 6M powiększonej o 3 punkty procentwe marży, co na dziś daje 4,72 proc. Prowizja za udzielenie kredytu wynosi 5 proc. Klienci, którzy zdecydują się na naszą ofertę będą mogli spłacać  pożyczkę w wygodnych dla nich ratach nawet przez 10 lat.

Co ważne, mieszkańcy Nowego Sącza mogą otrzymać pożyczkę w niespełna godzinę od złożenia w naszym oddziale kompletu wymaganych dokumentów.

Po szczegółowe informacje zapraszamy do Oddziału Banku Ochrony  Środowiska w Nowym Sączu przy ulicy Dunajewskiego 3, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 17:00.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu