Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
06/12/2022 - 16:35

Wielkie zmiany w kodeksie pracy. Na kogo padnie blady strach, kto będzie zadowolony

Pojawił się razem z pandemią koronawirusa i już z nami zostanie. Home office wreszcie doczekał się prawnych uregulowań. Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy, w którym znalazły się odpowiednie przepisy.

Blisko dwa lata trwały przymiarki do nowelizacji kodeksu pracy w którym znalazłyby się odpowiednie przepisy regulujące home office. Sejm wreszcie dał zielone światło dla ustawowych zmian opracowanych przez resort rodziny i  polityki społecznej, którymi zajmie się teraz Senat.

- Takie rozwiązanie doskonale sprawdziło się w okresie pandemii, co jednogłośnie potwierdziły organizacje pracodawców, które zgłosiły się do nas z postulatem, żeby uregulować pracę zdalną prawnie -  mówi minister Marlena Maląg. - Jestem przekonana, że nowe przepisy będą ogromnym udogodnieniem m.in. dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców, którzy chcą połączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową.

czytaj też Pieniądze leżą na kontach ZUS, spadkobiercy o nich nie wiedzą. Jak je odzyskać?

Home office na wniosek pracodawcy i pracownika

Znowelizowane przepisy dopuszczają pracę zdalną i hybrydową, a także nakaz pracy zdalnej   w określonych warunkach, na przykład  kryzysu epidemicznego.

Co jeszcze się zmieni? Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej w kilku przypadkach. Chodzi o kobiety w ciąży, rodziców, którzy wychowują dziecko do czwartego roku życia także tych, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością.  

W przyjętej przez Sejm noweli zapisano, że pracownik może skorzystać z home office także okazjonalnie, na wniosek złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym dwadzieścia cztery dni w roku kalendarzowym.  Jak informuje resort rodziny i  polityki społecznej, praca zdalna w tej formie znajdzie zastosowanie w okolicznościach incydentalnych, uzasadnionych wyłącznie potrzebą pracownika. Przykładem może być konieczność opieki nad potrzebującym doraźnego wsparcia członkiem rodziny.

czytaj też Jak nie być frajerem po sądecku? Kwiatkowski w starostwie, Konieczek w Newagu dobrze to wiedzą  

Co z pokrywaniem kosztów związanych z pracą w domu?

Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych do wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca będzie też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub regulaminie.

Co z możliwością sprawdzenia tego, czym w godzinach pracy zajmuje się załoga na home office.  Lista grzechów jest długa. Aż 72 proc. badanych przyznało, że w czasie, który powinni przeznaczyć na zawodowe obowiązki, zajmują się sprzątaniem, i robieniem zakupów– takie wyniki badań jakiś czas temu  przytaczał serwis Business Insider. Jest też robienie zakupów i zajmowanie się dziećmi.

czytaj też Ludzie ruszają do sądów w sprawie unieważnienia kredytów w złotówkach  

Praca w domu…na rauszu

A co jeśli ktoś  na home office jest na alkoholowym wspomaganiu? Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.  Może przy tym użyć alkomatu lub narkotestu.

Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy. Pracodawca będzie mógł również wezwać na pomoc policję w celu skontrolowania trzeźwości pracownika, jeżeli uzna, iż istnieje taka konieczność. ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu