Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
11/06/2019 - 07:45

Wkrótce zaczną stawiać nowy most w Kurowie. Zdziwicie się co tam jeszcze zrobią

No i wreszcie skończyła się inwestorska zmora, czyli odwołania od przetargu na budowę nowej przeprawy przez Dunajec w Kurowie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie podpisała umowę z polsko-węgierskim konsorcjum, którego liderem jest będzińska firma Banimex. To ta sama, która stawiała w Nowym Sączu most heleński. Ta oferta okazała się najkorzystniejsza.

Wreszcie skończyła się inwestorska zmora, czyli odwołania od przetargu. Umowa na budowę mostu w Kurowie już jest podpisana. Inwestycja – wedle zapewnień Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - ruszy niebawem.

Czytaj też A wszystko miało być tak pięknie z mostem w Kurowie i… znowu zaczęły się schody

- Budowa z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie ma być wykonana w ciągu 25 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe, czyli od 15 grudnia do 15 marca – mówi rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej dyrekcji Iwona Mikrut.

 Koszt inwestycji wyniesie nieco ponad 189  milionów złotych. Jak w wyjaśnia rzeczniczka, nowy obiekt Będzie położony poniżej starego mostu i dłuższy od poprzednika o 200 metrów.

- Długość przeprawy to 602 metry, szerokość 17 metrów. Pylony będą się wznosić na wysokości około 33,5 m od poziomu terenu – opisuje most Iwona Mikrut.  - W ramach inwestycji, na odcinku 2 kilometrów, zostanie  zmieniony przebieg drogi krajowej nr 75,  od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Jak dodaje Iwona Mikrut, most zyska po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

- Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem. Zlokalizowany jest na odcinku pomiędzy Nowym Sączem a Brzeskiem, gdzie projektowana jest dwujezdniowa DK75.

Czytaj też No nie! Do objazdu przez Just doszła nowa udręka na drodze do Brzeska [ZDJĘCIA]

 Inwestycja to nie tylko stawianie nowego mostu. Oprócz tego zostanie rozbudowana droga krajowa numer 75 do klasy GP, czyli głównej, przyspieszonej.

- W inwestorskich planach jest też przebudowa skrzyżowania drogą gminną w Kurowie, parkingu z miejscem ważenia pojazdów, budowa dwóch konstrukcji oporowych, przebudowa zjazdów indywidualnych, budowa zatok autobusowych, ekranu akustycznego, ciągów pieszo-rowerowych oraz rozbiórka trzech przepustów drogowych i budowa nowych – wylicza Mikrut. – Po rozbiórce starego mostu jego przyczółki zostaną zaadaptowane na punkt widokowy.  

 Istniejący most w Kurowie został wybudowany w 1943 roku. Ma ponad 407 metrów długości. Jest zbyt wąski.  Jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma ledwie 6 m. Przeprawa od dawna jest w złym stanie. Uszkodzenia da się zauważyć na belkach głównych i płycie pomostu. Skorodowane są też zbrojenia i łożyska. Budowa nowego mostu stała się po prostu koniecznością.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. Jm, wizualizacja GDDKiADziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021