Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
12/12/2022 - 10:30

Włos się jeży, skóra cierpnie. Kosmetyki w sklepach pod lupą kontrolerów

Podkłady, cienie do powiek, kremy, lakiery do paznokci i szampony do włosów – inspektorzy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzięli pod lupę prawie dwa tysiące partii produktów. Zastrzeżenia wzbudziło 38 proc. z nich. Te najczęstsze dotyczyły przekroczenia daty trwałości, także braku lub nieprawidłowej informacji o składnikach kosmetyków.

Kontrolerzy sprawdzili w sumie 255 hurtowni i sklepów. Były to zarówno niewielkie drogerie, jak i placówki należące do takich  sieci jak Kontigo, Sephora, Rossmann czy Hebe. W niemal połowie stwierdzono nieprawidłowości - podaje  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  

Inspektorzy wzięli pod lupę 1 984 partie produktów. Zastrzeżenia dotyczy 753 partii,  czyli blisko38 proc. spośród badanych. Najczęstsze zastrzeżenia dotyczyły braku lub nieprawidłowej informacji o składnikach i funkcji produktu oraz przekroczenia daty trwałości.

czytaj też Wstrząsające. Uśmiercili ją w szpitalu, bo… miała depresję  

Grzechy główne sklepów i hurtowni

Jak wyjaśnia urząd, niektóre kosmetyki były kwestionowane z kilku powodów. Chodziło  między innymi o brak lub nieprawidłowe podanie informacji dotyczących wykazu składników,  daty minimalnej trwałości, szczególnych środków ostrożności,  także kraju pochodzenia i braku oznakowania w języku polskim.

Inspekcja handlowa analizowała także podane na opakowaniach informacje o składzie surowcowym produktów.  Sprawdzono, czy kosmetyki nie zawierają substancji niedozwolonych. Na przykład  w przypadku pudru w kulkach - "wyrobu niebędącego produktem spłukiwanym stwierdzono w składzie substancję (...), która zgodnie z warunkiem jej stosowania może być zawarta jedynie w produktach spłukiwanych".

czytaj też Sposoby na zaciskanie pasa. Tak się teraz oszczędza w Nowym Sączu?

Przeterminowane kosmetyki na sklepowych półkach

U 29 kontrolowanych przedsiębiorców 276 partii czyli blisko  14 proc stanowiły przeterminowane kosmetyki.  

czytaj też Najpierw radość, potem kłopot. Czy można oddać do sklepu nietrafiony prezent?  

Jak informuje  UOKiK stwierdzone nieprawidłowości były podstawą wydania 81 decyzji nakładających karę pieniężną na podstawie przepisów ustawy o produktach kosmetycznych, w łącznej kwocie 67 350 zł. W sześciu przypadkach odstąpiono od wymierzenia kary, a w jednym wydano decyzję odstępującą od wymierzenia kary, poprzestając na pouczeniu.Trwa 14 postępowań administracyjnych wszczętych na podstawie przepisów o produktach kosmetycznych. ([email protected]) fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błędu