Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/09/2019 - 12:45

Wody mineralne, wystawa i tężnia. Jesienny park Słotwiński zachęca do odwiedzin!

Po zakończonej rewitalizacji Park Słotwiński w Krynicy-Zdroju nabrał nowego kształtu. Od połowy września zwiedzający mają do dyspozycji otwartą, zabytkową drewnianą Pijalnię Wód Mineralnych Słotwinka, w której można obejrzeć wystawę fotograficzną, poświęconą tej części miasta. Na ukończeniu jest montowana, niewielka tężnia solankowa.

Krynica, poza uczęszczanym przez każdego turystę i kuracjusza Deptakiem, ma i inne piękne miejsca. Wśród nich jest Park Słotwiński, położony przy wjeździe do miasta, od strony Nowego Sącza, w północnej części uzdrowiska.
Prace rewitalizacyjne trwały tutaj od wiosny 2019 roku. Wymieniona została nawierzchnia, ławki oraz oświetlenie parkowe.

W połowie września, po wielu latach otwarta została Pijalnia Słotwinka. Można się w niej skosztować wody mineralne, ale też obejrzeć ekspozycję Biblioteki Publicznej -„Krynica – uzdrowisko w czasie” , pokazującej lecznictwo  i inne walory leczniczo-krajobrazowe miasta. Obiekt jest czynny do końca października, od w godz. 9 - 16. 

W Parku Słotwińskim montowana jest niewielka tężnia solankowa, stylizowana jest na sąsiednią Pijalnię Słowinkę. Obiekt jest już na ukończeniu, przewidziany termin oddania do użytku to październik.

Mała, drewniana tężnia solankowa posiada dach i kształt identyczny, jak sąsiednia Pijalnia Słotwinka. Wokół będą ławki do siedzenia oraz oświetlenie. Wszystko po to, aby zachować jedność planistyczną.

Tężnie solankowe od wiele dziesiątków lat wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, stany ogólnego wyczerpania i nerwicy wegetatywnej, nadciśnienie tętnicze, depresję oraz stres.

Mikroklimat wokół tężni, wytwarzany dzięki ociekaniu solanki i ruchowi powietrza, zbliżony jest do nadmorskiego klimatu, bogatego w cenne mikroelementy takie jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, sód, żelazo. Mikroklimat jest naturalnym leczniczym inhalatorem.

Przeciwwskazania do korzystania z tężni solnej to nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe, ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała, stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego

Drewnianą konstrukcję tężni pokrywają gałęzie z tarniny. Solanka podawana jest na szczyt kolumny przy pomocy pompy, skąd spływa perforowanymi rurami lub korytkami. Następnie grawitacyjnie dostaje się do betonowego koryta i zbiornika solanki. Stąd ponownie jest tłoczona na tężni. Jej praca odbywa się w obiegu zamkniętym.

(MK) fot. aut. 

Wody mineralne, wystawa i tężnia. Jesienny park Słotwiński zachęca do odwiedzin!




Po zakończonej rewitalizacji Park Słotwiński w Krynicy-Zdroju nabrał nowego kształtu. Od połowy września zwiedzający mają do dyspozycji otwartą, zabytkową Pijalnię Wód Mineralnych Słotwinka, w której zobaczyć możną wystawę fotografii. Na ukończeniu jest też montowana, niewielka tężnia solankowa.






Dziękujemy za przesłanie błędu