Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
22/09/2022 - 13:20

Wreszcie powiało optymizmem w sprawie wielkiej kolejowej inwestycji w Nowym Sączu

Powiało nareszcie optymizmem z przetargowego pola walki na modernizację istniejącej trasy Chabówka – Nowy Sącz czyli pierwszego etapu budowy nowej linii Podłęże-Piekiełko. Jeszcze w maju nad inwestycją zawisły czarne chmury, bo firmy ubiegające się o jej realizację wyceniały ją na grubo ponad miliard, podczas gdy kolej na modernizację odcinka ma 755 milionów złotych. Po tak zwanej aukcji, startujące w przetargu spółki obniżyły cenę. Teraz nadeszła dobra wiadomość. Polskie Linie Kolejowe już wybrały najkorzystniejszą ofertę. Jest jedno „ale”.

Przetargowe perturbacje na trasie z Nowego Sącza do Chabówki

Jeszcze w lutym dyrektor projektu Podłęże-Piekiełko Łukasz Bochniarz wyjaśniał, że Polskie Linie Kolejowe na modernizację istniejącej trasy Chabówka – Nowy Sącz chcą przeznaczyć 755 milionów złotych. W maju okazało się, że firmy, które zgłosiły się do udziału w przetargu, chcą znacznie więcej.

Najtańszą ofertę opiewającą na kwotę  ponad 1,3 mld złotych złożyła firma Budimex. Jeszcze więcej, bo 1,4 mld złotych żądało konsorcjum  trzech spółek, ZUE, Mota-Engil i Track Tec Construction.  Ofertę opiewająca na  1,56 mld zł złożyło konsorcjum firm Torpol i Intop. Była jeszcze opiewająca na blisko 1,9 mld złotych oferta firmy Strabag.  Najwięcej zażyczyła sobie spółka Porr, bo aż ponad 2 miliardy złotych.

Przetargowe procedury przewidują jeszcze tak zwaną aukcję, podczas której firmy mogą zaoferować niższe ceny.  Jeszcze w lipcu Dorota Szalacha z biura  prasowego Polskich Linii Kolejowych wyjaśniała, że prowadzona jest analiza ofert i dokumentów, potem zostanie dokonany wybór najkorzystniejszej oferty.

czytaj też Czy się cieszyć, czy się złościć. Rusza budowa kawałka „sądeczanki” 

Wybór najtańszej oferty z jednym "ale"

Kolej już wyboru dokonała. Obwieściła to w raporcie inwestorskim firma Budimex. To właśnie jej oferta opiewająca na sumę nieco ponad 366 milionów złotych została uznana za najkorzystniejszą. 

Jak to możliwe, że spółka  aż tak zeszła z ceny? - System aukcyjny ma to do siebie, że ceny składane przed aukcją są generalnie wyższe  niż przewidywany budżet zamawiającego - wyjaśnia w rozmowie z „Sądeczaninem” rzecznik prasowy Budimexu Rafał Wrzosek. Oferenci wiedzą, że będą musieli cenę obniżyć – dodaje.

Jednak to nie koniec proceduralnej machiny.  Wybór najkorzystniejszej oferty  nie oznacza sfinalizowania przetargu. - Musi jeszcze nastąpić uprawomocnienie wyboru oferty. Konieczna jest także kontrola procedury przetargowej przez prezesa urzędu zamówień publicznych, potem może nastąpić podpisanie umowy – tłumaczy Dorota Szalacha.  Zawarcie umów  z wykonawcami i rozpoczęcie robót planowane jest na przełomie tego i przyszłego roku – dodaje rzeczniczka małopolskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych

Linia Nowy Sącz-Chabówka na większości terenu będzie budowana nowym śladem – wyjaśniał w rozmowie z „Sądeczaninem” Łukasz Bochniarz, dyrektor projektu Podłęże-Piekiełko. - Ta inwestycja jest realizowana w niełatwym terenie, który jest nie tylko górzysty, ale też silnie  zurbanizowanym. Żeby uzyskać nowoczesne  parametry czyli żeby pociąg mógł  jechać z prędkością 160 kilometrów na godzinę,  trzeba nie tylko położyć nowe tory, ale także przejazdy kolejowo-drogowe i obiekty inżynieryjne.

czytaj też Nowy Sącz w raporcie o wojennych reparacjach. Policzyli straty, jakie poniosło miasto

Nowy most w Nowym Sączu

Wielkie zmiany szykują się w  samym Nowym Sączu, gdzie powstanie nowy most kolejowy na Dunajcu, który zastąpi  wysłużoną przeprawę zbudowaną w 1947 roku.

W Rabce wybudowany zostanie wiadukt, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy i znacznie usprawni system komunikacji w obrębie ruchliwego skrzyżowania Zakopiańska – Podhalańska.   

Trzeci  etap to budowa  nowej mierzącej 58 kilometrów linii  łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Ta z kolei inwestycja wymaga budowy nowych, zelektryfikowanych linii, osiem estakad o łącznej długości blisko 8 km, jedenaście tuneli, dwadzieścia mostów, siedemnaście  wiaduktów kolejowych, czternaście wiaduktów samochodowych i jedenaście  przejazdów kolejowo-drogowych. 

czytaj też Działali z wielkim rozmachem. Pogranicznicy skasowali nielegalny, lokalny biznes [ZDJĘCIA] 

Kiedy zacznie się budowa nowego odcinka trasy linii Podłęże-Piekiełko?

  Zakładamy, że to będzie w 2024 roku. Inwestycja potrwa  trzy, cztery lata – zapowiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Koszt całości przedsięwzięcia to 7 mld złotych. Pierwszy pociąg pojedzie nową trasą w 2026 roku. Zakończenie inwestycji oznacza, że podróż na trasie Kraków – Zakopane, zajmie mniej niż dwie godziny. Z Nowego Sącza do Krakowa, dojedziemy w niecałą godzinę. (jagienka.michalik@sadeczanin

Tak będzie wyglądać po przebudowie linia kolejowa Nowy Sącz-Chabówka




Nowe stacje, wiadukty i estakady






Dziękujemy za przesłanie błędu