Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
30/10/2020 - 05:10

Wszystkich Świętych w niedzielę. Czy za 1 listopada przysługuje dzień wolny?

Uroczystość Wszystkich Świętych przypada w tym roku w niedzielę. Pierwszy dzień listopada jest ustawowo wolny od pracy. Czy można go zatem odebrać w innym terminie?

To kolejny raz, kiedy dzień uroczystości ustawowo wolny od pracy przypada w weekend. Tak było z 15 sierpnia. Wtedy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodziliśmy w sobotę. Wolne można było odebrać w innym  terminie. Czy  tak będzie również w przypadku Wszystkich Świętych przypadających w tym roku w niedzielę?  

Co według przepisów prawa, dzieje się w takiej sytuacji?  Odpowiedź na to pytanie przynosi Kodeks Pracy, który mówi, że  „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin”.

Czytaj też Strach przed koronawirusem na cmentarzu. Jak się boimy w Nowym Sączu

Ponieważ Dzień Wszystkich Świętych przypada w niedzielę,  nie ma obowiązku wyznaczania pracownikom innego dnia wolnego. Gdyby pierwszy listopada przypadał w sobotę, wówczas pracodawca musiałby obniżyć wymiar pracy i wyznaczyć inny dzień wolny. Dlaczego? U pracowników zgromadziłyby się godziny nadliczbowe, za które pracodawca ma obowiązek zapłacić. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu