Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
19/03/2024 - 06:00

Wydatki na Wielkanoc 2024. Stać nas na więcej niż przed rokiem, ale czy wszystkich

Trzech na czterech badanych konsumentów ma zamiar w tym roku na wydatki wielkanocne przeznaczyć większy budżet niż przed rokiem – połowa jednak nie zamierza robić zakupów na wielkanocny stół za kwotę wyższą niż 500 zł.

Ponad 80 procent wielkanocnego budżetu rodzinnego zostanie przeznaczone na zakup żywności. Można więc powiedzieć, że w przeciwieństwie do świąt zimowych – Bożego Narodzenia, wiosenne świętowanie jest znacznie skromniejsze.

Jesteśmy już zdecydowani, ile wydać na Wielkanoc

Z badania PayPo wynika, że 32 proc. osób ma zamiar wydać na wielkanocne zakupy od 251 do 500 zł. 21 proc. planuje przeznaczyć na ten cel od 501 do 750 zł, a 20 proc. nie więcej niż 250 zł. Zaledwie 10 proc. planuje wydatek rzędu 751 – 1000 zł, a 5 proc. jeszcze wyższy. 13 proc. do tej pory nie zdecydowało, za jaką kwotę dokona zakupów.

Co więcej, 82 proc. ankietowanych przewiduje, że największe sumy przeznaczy na zakupy spożywcze. 13 proc. ma zamiar wydać najwięcej na prezenty, 3 proc. na dekoracje i ozdoby świąteczne. 2 proc. planuje w tym czasie przeznaczyć środki na coś innego.

Na święta wydamy więcej

Podczas gdy 58 proc. osób nie zamierza przeznaczyć więcej środków na wielkanocne zakupy niż w poprzednich latach, a 18 proc. jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie, ¼ Polaków już wie, że wyda więcej.

Grafika - materiały prasowe PayPo

Spośród osób, które zadeklarowały większe wydatki, 73 proc. jako powód wskazało wyższe ceny produktów. Blisko 1/3 badanych (32 proc.) przygotowuje święta dla większej liczby osób, a 26 proc. planuje kupić więcej produktów.

Niewiele mniej, bo 23 proc. osób potwierdza, że decyzja została podyktowana ich dobrą sytuacją materialną w bieżącym roku.   [email protected]) fot. JESHOOTS-com/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim

>Dziękujemy za przesłanie błędu