Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
04/06/2019 - 11:50

Wyremontują Dom Zdrojowy w Żegiestowie. Będzie jak dawniej?

Rozpoczyna się remont Domu Zdrojowego w Żegiestowie-Zdroju. Obecnie zarówno budynek, jak i obszar wokół niego jest mocno zaniedbany. Kilkadziesiąt lat temu uzdrowisko tętniło życiem. Czy po remoncie będzie jak dawniej? Zakończenie inwestycji oraz jej uruchomienie zaplanowane jest na 2021 rok.

Przez centrum Żegiestowa-uzdrowiska, tuż nad drogą wojewódzką w latach 2007-2013 wybudowana została nowa promenada (lata 2007-2013). Stąd roztacza się panorama na Słowację i  Poprad. Przy niej wznoszą się nowoczesne, niestety niedokończone od kilku lat budynki sanatoryjne oraz hotel. 

Promenadę  kończy zadbany zabytkowy kościółek zdrojowy.

Trasa spacerowa schodzi nieco w dół,  obok do dawnego centrum uzdrowiska, przy którym stoi zabytkowy Dom Zdrojowy.

Właśnie rozpoczyna się remont budynku, którego planowane zakończenie oraz uruchomienie dla kuracjuszy zaplanowane jest na 2021 rok.

Dzisiaj w kompletnej ruinie, podobnie, jak  muszla koncertowa i nieczynna fontanna.

Ze wspomnień mieszkańców, turystów i kuracjuszy wynika, że w latach 70. XX wieku temu uzdrowisko tętniło życiem! Upaństwowione w 1947 roku, należało do Zespołu Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich z siedzibą w Krynicy.

Po placyku przechadzały się tłumy kuracjuszy! Rocznie u zdroju kurowało się 15 tysięcy osób.

Jeszcze w 1996 roku tętniło tu życie, a  miejscowość dysponowała ponad 1300 miejscami noclegowymi, w obiektach sanatoryjnych,  domach wczasowych i innych obiektach.

Od 2001 roku, spadkobiercy przedwojennej spółki Żegiestów-Zdrój starli się o odzyskanie majątku zdrojowego.

Ostatecznie w 2015 roku, po unieważnieniu nacjonalizacji majątek spółki został zwrócony spadkobiercom, który w większości został sprzedany braciom Cechini. W 2012 roku prywatni inwestorzy wyremontowali sanatorium „Wiktor” .

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu