Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
14/11/2023 - 07:15

Wysoka kara za palenie liści, a nawet za używanie spalinowych dmuchaw. Co zrobić z liśćmi

Palenie liści to nieustanny problem. Na dodatek zbiega się w czasie z początkiem sezonu grzewczego gdy stężenie smogu z powodu tak zwanej niskiej emisji jest wyjątkowo duże. To sprawia, że szkodliwe substancje z palonych liści dodatkowo pogarszają jakość powietrza.

Ostatnie opady i przymrozki przyspieszyły spadanie liści z drzew. Są one problemem zarówno w miejscach publicznych – drogi przy chodnikach czy parki, jak i w prywatnych posesjach. Jednak zgarnianie je na stosy, by potem spalić to najgorsze z możliwych rozwiązań. Ponieważ szkodliwe dla zdrowia, karalne.

Co grozi za palenie liści

Minimalna kara to mandat w wysokości 500 zł, ale w przypadku szczególnego zagrożenia można liczyć się też z karą grzywny, której maksymalna wysokość wynosi 5 tys. zł.

Straż miejska, policja i inne służby nie mają oporu przed surowym karaniem, zwłaszcza że gminy proponują alternatywne rozwiązania. W Krakowie np. zielone odpady są odbierane dodatkowo przez Miejskie Przedsiębiorstwo oczyszczania, a harmonogram odbiorów dostępny jest na stronie internetowej MPO.

Służby komunalne grabią liście na stosy i przygotowują z nich schronienia dla jeży czy innych małych zwierząt. Wykorzystują do zabezpieczenia przed mrozem kwietnych rabatek. Z liści przygotowują też naturalny nawóz – tak zwaną ziemię liściastą, co zrobić można zarówno w kompostowniku jak i w worku.

Właścicielom prywatnych posesji radzą robić to samo.

Zakaz używania spalinowych dmuchaw

Zagrożeniem dla jakości powietrza są również spaliny z dmuchaw wykorzystywanych w celu ułatwienia sobie gromadzenia liści. Dlatego w określonych warunkach używanie takich urządzeń jest zakazane i zagrożone karami na podobnych zasadach jak palenie liści.

Uchwala Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie Programu ochrony powietrza zakazuje używania takich urządzeń także na prywatnych posesjach w przypadku wystąpienia zagrożenia 2 lub 3 stopnia zanieczyszczenia powietrza.  ([email protected]) fot. monicore/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu