Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
03/07/2017 - 15:05

Z Krakowa prosto do Chicago. Nowe połączenie z lotniska w Balicach.

Dobra wiadomość dla mieszkańców Małopolski. Teraz z Krakowa mogą polecieć samolotem prosto do Chicago. Połączenie po siedmioletniej przerwie zostało przywrócone dziś z wielką pompą. Pasażerowie będą latać największym samolotem we flocie LOT-u. To Boeingi 787 Dreamliner.

Na razie bezpośrednio do Chicago będzie można polecieć raz w tygodniu, w poniedziałki. Jak informuje LOT, decyzja o uruchomieniu połączenia została podjęta w oparciu o szczegółowe analizy ruchu na tej trasie.

- To element rozwoju siatki transportowej w całym kraju, długo oczekiwane przez mieszkańców południowej Polski. To dobra wiadomość dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski. Szansa dla rozwoju biznesu i umocnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polską południową a Stanami Zjednoczonymi –powiedział  dziś na lotnisku w Balicach minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w uroczystej inauguracji połączenia.  

- Jeszcze nie tak dawno dominowała teza, że LOT może upaść. Wszystko to, co dziś się dzieje, jest skutkiem biznesowej determinacji i umiejętności zarządu LOT-u.  Nie jest elementem jakiegoś szczególnego wsparcia dla LOT, bo państwo polskie wspiera na równi wszystkich przewoźników – powiedział minister. Adamczyk wyraził nadzieję, że pierwsi pasażerowie zawiozą życzenia narodowi amerykańskiego z okazji święta niepodległości USA, przypadającego 4 lipca.

Prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek podkreślał, że na bezpośredni lot Kraków – Chicago najbardziej czekali mieszkańcy całej Małopolski i amerykańska Polonia

- Ponad 90 tys. pasażerów rocznie podróżujących z przesiadkami pomiędzy obydwoma miastami to wymowny dowód na potencjał uruchamianego dzisiaj połączenia. Jestem przekonany, że jest to świetna oferta zarówno dla mieszkańców Polski południowej, jak i Amerykanów, którzy podróżują w celach turystycznych, biznesowych, naukowych czy odwiedzają najbliższych – powiedział prezes Włoszek.

Z kolei prezes PLL LOT Rafał Milczarski przytaczał statystyki i podkreślał, że pasażerów na tej trasie systematycznie przybywa.

- Od 2012 roku liczba pasażerów rosła średnio o 17 proc. rocznie - mówił Rafał Milczarski.

Nowe połączenia będzie obsługiwał Boeing 787 Dreamliner, który emituje najmniej hałasu w swojej kategorii, a dzięki niskiej emisji CO2 jest też przyjazny dla środowiska. Na pokład może zabrać 787 pasażerów, którzy  mają do dyspozycji trzy klasy podróży: LOT Business Class, LOT Premium Economy i LOT Economy Class.

Klasa biznes to 18 foteli, które rozkładają się do pozycji płaskiego łóżka – jednego z największych na rynku. W czasie podróży pasażerom oferowane są posiłki oraz napoje. Klasa LOT Premium Economy to 21 wygodnych foteli. Tutaj także serwowane są posiłki i napoje.

W klasie LOT Economy każdy pasażer ma do dyspozycji indywidualny system rozrywki pokładowej wyposażony w złącze USB. W klasie ekonomicznej także serwowane są bezpłatne, ciepłe i urozmaicone posiłki oraz szeroka gama napojów.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło blisko 5 mln pasażerów, a prognoza na ten rok zakłada odprawienie około 5,2 miliona osób.

(ami) fot. Kraków AirportDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)