Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
26/02/2022 - 15:00

Zablokują rosyjskie banki za wojnę na Ukrainie? Niemcy i Węgry ustępują

Był może w ciągu najbliższych godzin zapadną w końcu wyczekiwane przez przeciwników wojny na Ukrainie, decyzje o wprowadzeniu rzeczywiście dotkliwych sankcji dla agresora, czyli Federacji Rosyjskiej.

Zablokują rosyjskie banki za wojnę na Ukrainie? Niemcy i Węgry ustępują

Od początku wojny mówiło się na arenie międzynarodowej, że sankcje dla Federacji Rosyjskiej za atak na Ukrainę powinny być jak najdotkliwsze. Jednym z oręży w takich sytuacjach są sankcje ekonomiczne. Od początku część europejskich państw stała na stanowisku, że najdotkliwszym, a przede wszystkim naprawdę odczuwalnym, ciosem będzie odcięcie agresorów od systemu SWIFT.

Co to takiego? Przytoczmy portal money.pl: - To system, za którego pośrednictwem realizuje się około 14 mln transakcji bankowych każdego dnia. Bank, który nie ma dostępu do sieci SWIFT, jest praktycznie pozbawiony znaczenia na światowych rynkach.

Zobacz też: Kijów nadal się broni! Prezydent Ukrainy nie ma zamiaru się ewakuować

Tylko, że w razie takich decyzji wymagana jest jednomyślność wszystkich państw członkowskich systemu. Szkopuł w tym, że nie było w tym zakresie zgody Niemiec, Węgier, Włoch i Cypru. Powód? Zablokowanie tak ważnego członka, jak Rosja obije się rykoszetem na wszystkich pozostałych jego - w uproszczeniu - udziałowcach.

Dziś czytamy na money.pl, że wczoraj po południu niemiecki minister finansów Christian Lindner ogłosił: - Jesteśmy otwarci na odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Teraz wedle najnowszych doniesień prasowych taką deklarację złożyły też Węgry. ([email protected] Fot.: ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu