Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
29/04/2019 - 10:50

Zaczną podnosić z ruin muszyński zamek. Kiedy ten powrót do przeszłości?

Most zwodzony, kilka komnat, gdzie zostaną wystawione artefakty znalezione podczas prac archeologicznych i strażnicza wieża… tak mają wyglądać po częściowej rekonstrukcji ruiny zamku w Muszynie. Wizja, którą władze miasteczka snują od kilku lat, wreszcie doczeka się realizacji.

Na podnoszenie z ruin muszyńskiego zamku władze uzdrowiska mają już osiem milionów. Pieniądze pochodzą z unijnych funduszy i stanowią osiemdziesiąt pięć procent kwoty potrzebnej na realizację przedsięwzięcia. Jak zapewnia burmistrz Jan Golba, wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na inwestycję.

Czytaj też Co to za dziwna budowla wyrosła w Muszynie na zboczu Suchej Góry

- Rewitalizacja obejmie rozbudowę ruin średniowiecznego zamku wraz z zagospodarowaniem jego bezpośredniego otoczenia, także przebudowę i renowację baszty, budowę miejsca widokowego i odbudowę zamkowej studni- wylicza burmistrz. – Pojawią się też ścieżki dydaktyczne. Nie zabraknie małej architektury i sanitariatów wraz z niezbędnymi instalacjami.

W planach odbudowy jest też most zwodzony i kilka komnat, gdzie zostaną wystawione artefakty znalezione podczas prac archeologicznych. Rewitalizacja zamku ma zająć dwa lata.

czytaj też Ogrody Biblijne w Muszynie otwierają swoje podwoje dla zwiedzających 

Ruiny muszyńskiego zamku ożyły kilka lat temu. To wtedy po przeprowadzonych badaniach archeologicznych udało się uporządkować dziedziniec zachodni. Nadal jednak, co przyznaje burmistrz, brakuje dokumentów. Istnieją jedynie hipotetyczne makiety, wyobrażenia o nim oraz liczne znaki zapytania.

***

Górujące nad miastem ruiny zamku należą do najbardziej charakterystycznych zabytków dawnego Państwa Muszyńskiego. Położone na Górze Zamkowej, stromo opadającej ku dolinie Popradu i jego prawobrzeżnych dopływów Muszynki i Szczawnika. Budowlę, w celach obronnych, w końcu XIV wieku posadowiono na zachodnim skraju wzniesienia. Zamek zbudowano z fundacji biskupów krakowskich, przy trakcie handlowym, zwanym Drogą Węgierską, pomiędzy Polską a Węgrami. Była to pierwsza po stronie polskiej warownia, zniszczona podczas najazdu węgierskiego w roku 1474. Zamek został odbudowany w początku XVI wieku z odszkodowania wypłaconego przez króla węgierskiego Macieja Korwina. Stanowił siedzibę starostów „Klucza Muszyńskiego” do połowy XVIII w. Z czasem zaczął popadać w ruinę. Z dużego obronnego zamku pozostał fragment muru fundamentalnego wraz z basztą. (MK) fot. aut, wizualizacja UM Muszyna







Dziękujemy za przesłanie błędu