Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
19/12/2021 - 15:05

Zakupowe szaleństwo przed świętami ogarnęło nie tylko Nowy Sącz

Jedni biorą siatki i idą do sklepu, drudzy, zaopatrują się w sieci. Kto żyw, na ostatniej prostej przed Świętami Bożego Narodzenia robi zakupy. W jedną z niewielu handlowych niedziel duży ruch jest też w sądeckich placówkach.

- Jak to dobrze, że dziś handlowa niedziela, bo w tygodniu pracuję i nie zdążyłabym zrobić wielkich zakupów na święta – mówi Adrianna Kulig z Nowego Sącza, która przyjechała do Auchan.

Wielkie zakupy na Boże Narodzenie, na ostatnią chwilę zostawiło wielu Polaków, którzy nie bacząc na wzrost zakażeń koronawirusem wybierają stacjonarne sklepy spożywcze, wynika z sondażu  Uce Research  dla branżowego programu Wybór Konsumentów.

Czytaj też Zapinanie pasów, wstrząs dla portfeli. Czy obniżą ceny gazu i węgla 

Za takim sposobem zaopatrzenia się w produkty wybrało 80 procent respondentów z grupy ponad tysiąca osób.  Z kolei 18 proc.  ankietowanych planuje część towarów nabyć w sklepach internetowych, a resztę – w tradycyjnych. Tylko dla  jednego procenta  nie ma to znaczenia. Z kolei po 0,5 proc.  mają e-sklepy i odpowiedzi bez wskazania miejsca.

Zdaniem Marcina Lenkiewicza, współautora badania z grupy Blix, ten trend dokonywania zakupów  w sklepach stacjonarnych się nie zmieni, tym bardziej przed świętami. – Pomimo, że konsumenci skracają średni czas spędzony w takich miejscach i chcą dokonywać bardziej zaplanowanych transakcji, to właśnie tradycyjne placówki handlowe pozwalają na wybranie najlepszych produktów na świąteczny stół. Widać też, że wśród konsumentów jest coraz mniej odczuwalny strach przed zakupami realizowanymi osobiście – komentuje Lenkiewicz.

Wiemy też, kiedy Polacy zrobią największe zakupy spożywcze przed świętami. 33 proc. ankietowanych dokona ich na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Z kolei 22 proc.  respondentów zamierza kupować na kilka dni przed świętami. Po 19 proc.  mają odpowiedzi na 2 tygodnie przed Bożym Narodzeniem oraz na początku grudnia. 5 proc. konsumentów jeszcze tego nie wie, a dla 2 proc.  nie ma to znaczenia. Jak podkreśla Marcin Lenkiewicz, opcja „na tydzień przed” była również w ubiegłym roku najczęściej wybierana. Jednak teraz zyskała 5 punktów procentowych  więcej. To może być związane nie tylko z chęcią poczekania na lepsze oferty, ale również z obserwacją sytuacji pandemicznej i decyzją o tym, ile osób zasiądzie przy świątecznym stole. 

– Tegoroczne wyniki potwierdzają często słyszaną tezę, że Polacy oswoili się z koronawirusem i zawierzyli szczepieniom. Nie boją się spiętrzenia klientów w ostatnim tygodniu czy nawet w kilku dniach przedświątecznych. Dodatkowo liczą na szybko uruchamiane promocje. Nie bez znaczenia jest też to, że ludzie po prostu pracują. Koniec roku i perspektywa świąt podgrzewają temperaturę pracy w firmach, co przesuwa decyzje o rozpoczęciu przygotowań zakupów – mówi Andrzej Maria Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, były wieloletni dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Z badania wiadomo też, co zadecyduje o zakupie artykułów spożywczych na święta. Największe znaczenie ma cena – 78 proc. Ekspert Blix zaznacza, że ten czynnik wzrósł aż o 4 punkty procentowe  w porównaniu z ubiegłorocznymi deklaracjami. Jest to dość oczywista odpowiedź w kontekście zauważalnych podwyżek cen, również w formatach sklepów, które dotychczas kojarzyły się z tanimi zakupami, np. w dyskontach. Natomiast na kolejnych miejscach w zestawieniu pojawia się promocja – 71 proc., jakość – 50 proc., własne doświadczenie klienta – 38 proc.  oraz dostępność towaru – 24 proc.  

Czytaj też Przed takim toksycznym świństwem jeszcze nie ostrzegali. Może to kupiliście!

– Cena zawsze była ważna, a w czasie rekordowej inflacji – tym bardziej taką jest. Jednak to nie znaczy, że nie liczy się jakość, której ludzie poszukują. Klienci chcą za nią zapłacić mniej. Szukają spełnienia zasady price pro value na jak najkorzystniejszym poziomie. Oczywiście liczy się doświadczenie zakupowe, które najlepiej sprawdza się w czasie wizyty w sklepie. Tym bardziej ma ono znaczenie, bo produkty są raczej wszędzie dostępne, a klienci chcą dokonać trafnych jakościowo i cenowo wyborów danego towaru – dodaje  Faliński.

Polacy wskazali też, ile wydadzą pieniędzy na zakupy spożywcze przed świętami. 25% respondentów planuje przeznaczyć 101-200 zł na osobę. 19 proc. zapowiada wydatki wynoszące 201-300 zł, a 13 proc.  – do 100 zł. Z kolei 12 proc.  jeszcze nie wie, a po 11 proc.  mają odpowiedzi 401-500 zł oraz 301-400 zł. Natomiast 9 proc.  ankietowanych wybiera powyżej 500 zł.

– Przeznaczenie 101-200 zł na osobę wydaje się dość rozsądną wartością. W ubiegłym roku Polacy na zakupy dla całej rodziny najczęściej deklarowali budżet 401-500 zł. Nie widać zatem wzrostów w tych wydatkach. Jednocześnie występuje duże prawdopodobieństwo, że w ramach tej kwoty przeciętne gospodarstwo domowe zaopatrzy się w mniejszą ilość produktów ze względu na podwyżki i inflację. Do tego dochodzi czynnik niepewności, bo liczba zakażeń znowu dynamicznie rośnie – zaznacza Marcin Lenkiewicz.

Ponadto z badania wynika, że 90 proc.  respondentów planuje kupować z listą zakupów. 5 proc.  badanych nie zamierza z niej korzystać. Dla 2 proc.  ankietowanych nie ma to znaczenia, czy użyją takiego narzędzia. Pozostali konsumenci jeszcze nie wiedzą, czy posłużą się nim. Według Lenkiewicza, Polacy wolą mieć listę zakupów, bo wówczas nie zapomną o kupieniu czegoś im potrzebnego. Do tego dochodzi oczywiście fakt kontrolowania wydatków, bo z taką listą niewiele więcej spontanicznie włożą do swoich koszyków.

– Jest inflacja i ona skłania do planowania i przemyślanego wyboru. Można więc oczekiwać, że sprzedaż produktów impulsowych spadnie, ale poczekajmy jeszcze z kategorycznymi tezami. Wzrost płac pozwoli na podtrzymanie poziomu świątecznych zakupów, ale jednocześnie inflacja budzi głos rozsądku. Jak będzie, zobaczymy zaraz po świętach – podsumowuje Faliński.([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu