Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 kwietnia. Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
21/02/2020 - 11:45

Zapowietrzona strefa koło mostu heleńskiego. Czy jest się czego bać?

„Obszar zapowietrzony”, taki napis widniejący na żółtej tablicy przy zjeździe z mostu heleńskiego w pobliżu ruin sądeckiego zamku straszy kierowców. – O co tu chodzi? Czy jest się czego bać? - niepokoją się mieszkańcy miasta.

- Kiedy zobaczyłem tę tablicę, pomyślałem sobie, że mam dość. Koronawirus, afrykański pomór świń, a teraz jakaś strefa zapowietrzona. O co tu chodzi? Czy jest się czego bać? – mówi jeden z kierowców, który jechał przez most helleński i zaniepokoił się nie na żarty.

Czytaj też Zabójczy wirus w Polsce. Dziesięć zgonów. Pół miliona chorych, także w Sączu 

O co chodzi z tą zapowietrzoną strefą?

- To informacja przede wszystkim dla tych, którzy zajmują się hodowlą pszczół –mówi Włodzimierz Janczy, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Nowym Sączu. – Jedną z pasiek zlokalizowanych w Jamnicy zaatakował zgnilec amerykański. To choroba bakteryjna, która dziesiątkuje pszczoły. Taka tablica informuje o tym, że istnieje niebezpieczeństwo szerzenia się choroby w promieniu sześciu kilometrów od ogniska jej wykrycia. Granicą dla strefy zapowietrzonej jest Dunajec.

Choroba - dodaje Janczy – nie jest niebezpieczna dla ludzi.   

Kiedy informacja się pojawia pszczelarze w okolicy wiedzą wtedy, że muszą zachować środki ostrożności. Chodzi między innymi o dezynfekcję sprzętu w pasiekach i przyjmowaniu sprawdzonych, nowych rodzin pszczelich.

- Do nas też -  dodaje Janczy - dzwonią zaniepokojeni ludzie, głównie pszczelarze, którzy pytają jak długo ich pasieki będą zagrożone.

Czytaj też Przyjechała z Chin studiować w Sączu, ale musi wracać. Jest przerażona wirusem 

Jak długo strefa będzie uchodzić za zapowietrzoną?

-Czekamy na wyższe temperatury. Wtedy będziemy mogli zrobić przeglądy wszystkich pasiek w okręgu,  który obejmuje zagrożenie chorobą. To może potrwać nawet i dwa miesiące, bo tych pasiek jest dużo. Jeśli  zgnilca nie wykryjemy, uznamy, że wygasła.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu