Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
17/06/2019 - 15:15

Zarobki idą w górę. Będzie kolejna podwyżka płacy minimalnej

Od przyszłego roku płaca minimalna pójdzie górę. Ma wynosić 2450 zł. Wzrośnie też stawka godzinowa. Rząd już przyjął projekt zmian przygotowanych przez resort rodziny pracy i polityki społecznej. Związki zawodowe chcą, żeby podwyżka była większa, pracodawcy mówią, że podwyżka jest za duża.

Wedle rządowych założeń minimalne wynagrodzenie zwiększy się o 8,9 proc. i będzie stanowić 46,9 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2020 rok.  Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 złotych. W przyszłym roku ma wzrosnąć do 2450 złotych. Minimalna stawka godzinowa, która teraz wynosi 14,70 złotych, zamieni się w 16 złotych.

czytaj też Co się wydarzyło w Nowym Sączu. Tesco zwija biznes i zwalnia ludzi

- Praca ma ogromną wartość. Przyczynia się zarówno do rozwoju Polski, jak i samorozwoju pracowników – powiedział premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym na Twitterze. - Jest bez wątpienia czymś, co służy rodzinom i społeczeństwu. Pracownik musi być szanowany, a jego wynagrodzenie ma sprawiać, aby czuł się godnie. Od wysokości wynagrodzenia zależy również efektywność samej pracy. A w efekcie – efektywność i konkurencyjność całej gospodarki.

Jak dodał Morawiecki, będzie to zmiana odczuwalna zwłaszcza po uwzględnieniu obniżki PIT do 17 proc.

Rząd, takie są formalne wymogi, propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej przedstawił Radzie Dialogu Społecznego. Forum Związków zawodowych, „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych postulują, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku wynosiło nie mniej niż 2520 zł, co oznacza wzrost o 12 procent.  

 czytaj też Zaglądamy do kieszeni sądeckim urzędnikom. Ile naprawdę zarabiają 

Z kolei pracodawcy chcą, aby płaca minimalna wyniosła nie więcej niż 2387 złotych. To wzrost o 6,1 procent. Taką wspólnę propozycję podwyżki przedstawiły Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Związek Pracodawców Polskich.

Ostateczna wysokość minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej muszą być ustalone do 15 września.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot.JmDziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog