Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
15/09/2021 - 12:40

Zarobki idą w górę. Jest kolejna podwyżka płacy minimalnej. Firmy mają zgryz

Płaca minimalna wyniesie w przyszłym roku 3010 złotych. Do 19,70 groszy rośnie stawka godzinowa. Rząd przyjął projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Ile zyskają ci, którzy teraz zarabiają najmniej? W porównaniu z 2021 rokiem minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 210 złotych, czyli o 7,7 procent. Minimalna stawka godzinowa o złotówkę i 40 groszy.  Jak podkreśliła w Polskim Radiu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wprowadzona podwyżka zapewnia stabilizację tym  Polakom, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie.

Czytaj też Duże zmiany w programie 500 plus. Będzie dostęp do pieniędzy po nowemu  

- W 2015 roku, kiedy obejmowaliśmy rządy, minimalne wynagrodzeni wynosiło 1750 złotych. Nowa stawka oznacza, że to 72 procentowy wzrost – podkreślała szefowa resortu.  

Ustalenie płacy minimalnej na kolejny rok wynika z przepisów prawa. Na podstawie założeń do projektu budżetu państwa rząd przedstawia propozycje Radzie Dialogu Społecznego zrzeszającej  przedstawicieli pracowników i pracodawców.  Nie udało się jednak dojść do porozumienia. W tej sytuacji, zgodnie z przepisami  ustala to Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.  

Przeciwni wzrostowi płacy minimalnej byli  Pracodawcy RP.  Kiedy na początku lipca rząd przyjął projekt rozporządzenia, w opublikowanym oświadczeniu organizacja oceniła, że gwałtowny wzrost płacy minimalnej w 2020 roku do wysokości 2600 zł okazał się dla gospodarki ryzykownym rozwiązaniem i przyniósł wzrost inflacji prawie do 5 proc.

Zdaniem organizacji podwyżka  będzie szczególnie dotkliwa dla małych przedsiębiorców.   - Dla nich poziom płacy minimalnej jest poważnym ograniczeniem w elastycznym dostosowaniu się do sytuacji kryzysowej. Wiele firm z tego powodu musiało się zdecydować na zwolnienia. Dalsze gwałtowne podnoszenie płacy minimalnej pogłębi ten proces – napisano w oświadczeniu.

Czytaj też Ile oni tak naprawdę pracują? Kontrolerzy NIK wzięli pod lupę nauczycieli  

Wedle szacunków koszt podwyżki płacy minimalnej w 2022 roku dla małych i średnich firm to około 5,24 mld zł rocznie, a dla dużych 789 mln zł. Podwyżka płacy minimalnej oraz stawki godzinowej dotyczy blisko 2,2 mln osób. 

Sytuacja tych, którzy zarabiają najmniej poprawi się też za sprawą  Nowego Ładu, rządowego planu reform dla Polski. Z nowym rokiem  wejdzie wzrost kwoty wolnej  od podatku do 30 tys. złotych. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog