Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
12/05/2020 - 13:50

Zbudują u nas turbinowe rondo i skrzyżowania. Gdzie ta inwestycyjna ofensywa

Kierowcy i mieszkańcy Gorlic czekali na tę inwestycje od dawna. Wreszcie zostanie rozbudowana przebiegająca przez miasto droga krajowa. Modernizacja, która będzie prowadzona na odcinku ponad siedmiu kilometrów, obejmuje między innymi budowę turbinowego ronda.

Jak daleko jest do realizacji inwestycji realizowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad?   

- Został już ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji – wyjaśnia Iwona Mikrut z małopolskiego oddziału placówki.

Czytaj też Ponad 50 tysięcy ton stali i betonu. Tak się buduje nowy most w Kurowie[ZDJĘCIA] 

Przebiegająca przez Gorlice drogą krajową nr 28 prowadzi ruch tranzytowy i turystyczny w kierunku granicy państwa, do polsko-ukraińskiego przejścia w Medyce. Siedmiokilometrowy odcinek, który zostanie rozbudowany,  stanowi szlak komunikacyjny dla transportu ładunków niebezpiecznych, przewożonych do przedsiębiorstw o profilu chemicznym między innymi rafinerii ropy naftowej, jak również dla przewozów związanych z produkcją konstrukcji stalowych.

- Zniszczona przez ciężkie samochody droga, po modernizacji  będzie mieć podwyższoną nośność. Poprawi się też spływ wód opadowych z nawierzchni jezdni – tłumaczy Iwona Mikrut, która dodaje, że przede wszystkim  chodzi o poprawę bezpieczeństwa poprzez rozbudowę skrzyżowań.

- Chodzi o skrzyżowanie drogi krajowej nr 28 z drogą gminną nr K270279 w Gorlicach,  oraz skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 977, w kierunku na Konieczną.  Z kolei na skrzyżowaniu z drogami wojewódzkimi nr 977 i nr 993  powstanie dwupasmowe rondo turbinowe – dodaje rzeczniczka z Generalnej Dyrekcji.

Czytaj też Jak uciec rowerem od koronawirusa trasą VeloMałopolska. Mamy wszystkie mapy 

Inwestycja zakłada też  budowę chodników i ścieżek pieszo-rowerowych oraz przebudowę już istniejących chodników i zjazdów.

Na przygotowanie dokumentacji wykonawca będzie miał ponad trzy lata. W tym czasie  firmę, która drogę będzie  modernizować, czeka administracyjna droga przez mękę wiodąca  przez badania geologiczne i hydrogeologiczne oraz uzyskanie decyzji środowiskowych. Potem dopiero będzie się można ubiegać o decyzji zezwalającej na realizację inwestycji.

jagienka.michalik@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu