Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
21/09/2020 - 22:30

Żegiestów, nadpopradzkie uzdrowisko powoli podnosi się z ruin

Żegiestów, nadpopradzkie uzdrowisko, powoli podnosi się z ruin. Odnawiane są elewację, zaczęto wstawianie okien w Domu Zdrojowym. Kontynuowany jest też remont generalny Żegotki. Pijalnia wody mineralnej "Anna" jest gotowa, podobnie jak deptak do niej prowadzący.

W zabytkowym Domu Zdrojowym odnowiono elewację, wymieniono pokrycie dachu i zadaszenie nad wejściem do obiektu. Usunięto też metalowe barierki na balkonach, a stare okna zaczęto wymieniać na nowe. Od Domu Zdrojowego, do odnowionej pijalni wody mineralnej Anna prowadzi ok. 350 metrowy deptak, który przeszedł renowację.

Źródło Anna jest pierwszym, źródłem leczniczej wody w tym nadpopradzkim uzdrowisku, działa od 1846 roku. Nazwę otrzymało na cześć żony Medweckiego, pierwszego właściciela uzdrowiska. Przy deptaku zainstalowano ławki, kosze na śmieci oraz małą siłownię. Nie można z nich korzystać, gdyż wejście prowadzi przez remontowany Dom Zdrojowy.

Nadal trwa, rozpoczęta w czerwcu br. modernizacja zabytkowej willi Żegotka, nazwana tak na cześć właściciela uzdrowiska. To dawny dom zdrojowy, który obecnie jest budynkiem mieszkalnym, zamieszkiwanym przez dawnych pracowników uzdrowiska. Zakończenie prac remontowych w tej części uzdrowiska przewidziane jest na 2021 rok.

Żegiestów status uzdrowiska uzyskał w 1924 roku, chociaż wiele lat wcześniej znane były i doceniane lecznicze walory tutejszych źródeł.  Zdrojowisko narodziło się w 1846 roku, gdy Jakub Ignacy Medwecki odkrył źródła wody mineralnej w Dolinie Szczawnego Potoku.

Żegiestów rozwijał się w dwóch strefach uzdrowiskowych, na terenie osady zdrojowej  oraz na tzw. Łopacie Polskiej. W 1848 r. dokonano analizy chemicznej, a w 1889 roku. rozpoczęto butelkowanie wody.

W 2012 roku prywatni inwestorzy wyremontowali sanatorium „Wiktor”. Nad drogą wojewódzką w latach 2007-2013 odnowiono promenadę, przy której wznoszą się nowoczesne, ale na razie niedokończone budynki sanatoryjne oraz hotel. 

(MK) fot. aut.

Żegiestów, nadpopradzkie uzdrowisko powoli podnosi się z ruin
Uzdrowisko Żegiestów powoli podnosi się z ruin. Odnowiono elewację, zaczęto wstawianie okien w Domu Zdrojowym. Kontynuowany jest też remont generalny Żegotki. Pijalnia wody mineralnej Anna jest gotowa, podobnie jak deptak do niej prowadzący.


Dziękujemy za przesłanie błędu