Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
19/03/2018 - 11:25

Zgubiłeś paragon? Jest inny sposób na złożenie reklamacji!

Wielu z nas robi zakupy na wyprzedażach. Kupujemy wtedy więcej i szybciej i nie raz gubimy albo wyrzucamy przez przypadek paragony. Czy brak paragonu uniemożliwia złożenie reklamacji?

Pani Ewelina kupiła w zeszłym roku ocieplane spodnie na narty. Teraz spodnie się rozpruły a zaprzyjaźniona krawcowa zasugerowała, że lepiej je reklamować niż naprawiać. Tak tez pani Ewelina chciała zrobić, ale okazało się, że zgubiła paragon. – Czy zamiast paragonu nie mogę użyć wydruku z konta z dowodem transakcji? – dopytywała w sklepie, w którym ostatecznie odesłano ją z kwitkiem. Czy słusznie?

Zobacz też: Jak ustrzelić „okazję” przy kupowaniu prezentów i nie dać się wpuścić w maliny? Radzi rzecznik praw konsumenta [WIDEO]

Okazuje się, że nie, bo jak wyjaśnia Janusz Bieniek, Powiatowy Rzecznik Konsumentów: - Wystarczy dowód na zawarcie umowy z podmiotem gospodarczym, że doszło do umowy sprzedaży w tym sklepie. Paragon jest dowodem bardziej fiskalnym, świadczy o tym, że został odprowadzony podatek i wszystkie zostało rozliczone zgodnie z prawem. W sytuacji gdy go zgubimy, trzeba przedstawić inny dokument, który jest dowodem, że towar opatrzony wadą kupiliśmy, nabyliśmy w tym określonym sklepie.

- To może być wydruk potwierdzenia operacji z banku elektronicznego lub dowód przeprowadzenia transakcji kartą – podkreśla Bieniek.

Zobacz też: Wciskają nam garnki, pościel i materace. Jak oddać niechciany towar?

- Jeśli w sklepach są jakieś regulaminy, że posiadanie dowodu zakupu, paragonu jest warunkiem koniecznym żeby zrealizować procedurę reklamacyjną czy przyjąć reklamację, to jest to niedozwolona klauzula – podkreśla na zakończenie rzecznik zastrzegając, że interweniuje w każdym takim zgłoszonym przypadku.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu