Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 lutego. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
16/01/2021 - 13:30

Znamy już szczegóły budżetu Gródka nad Dunajcem na 2021. Dług jest za wysoki?

Pod koniec ubiegłego roku rada gminy Gródek nad Dunajcem uchwaliła budżet na 2021 rok. Choć został on pozytywnie zaopiniowany przez regionalną izbę obrachunkową i gminną komisję budżetową, nie obyło się bez burzliwej dyskusji samorządowców. Prognozowana kwota długu jest za duża?

Podczas ostatniej sesji, skarbnik gminy przedstawiła projekt uchwały budżetowej wraz z autopoprawką. Tegoroczna uchwała budżetowa gminy Gródek nad Dunajcem zakłada dochody na poziomie ponad 50 milionów złotych. Wydatki z kolei mają wstępnie wynieść tylko 2 miliony złotych więcej. W najbliższych miesiącach władze gminy zamierzają skupić się na oszczędzaniu i rozsądnym gospodarowaniu środkami finansowymi.

Zaprezentowane w ramach autopoprawki zmiany dotyczyły zwiększenia dochodów i wydatków bieżących, między innymi z uwagi na potrzebę utworzenia nowych linii autobusowych i dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Zmniejszono również wydatki planowane na utrzymanie dróg gminnych z uwagi na wkład własny.

Zarówno regionalna izba obrachunkowa, jak i gminna Komisja Budżetowa i Rozwoju Gospodarczego pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały. Mimo to podczas posiedzenia rozgorzała dyskusja.

Czytaj też: Zapnijcie biegające luzem psy na smycze! Gmina apeluje do mieszkańców

- To tak ważna uchwała, nie sposób, żebym się do niej dziś nie odniósł – mówił jeden z radnych. - Prognozowana kwota długu na koniec 2021 roku to 16 mln zł. Uważam, że powinniśmy coś z tym długiem zrobić. Przewiduje się zaciąganie kredytów, pożyczek, jednak z otrzymanego projekt budżetu wynika, że są pieniądze przewidziane na nagrody, podwyżki, trzynastki, ale czy w tym momencie naprawdę nas na to stać? Podnieśliśmy w tak ciężkim czasie podatki mieszkańcom, bo przecież trzeba było jakoś zamknąć budżet. Z roku na rok nic w tym zakresie nie robimy, żeby zlikwidować dług. Wiem, że opinia RIO jest pozytywna, bo nie przekroczyliśmy dopuszczalnego progu, ale niedługo się do niego zbliżymy. Spróbujmy zaoszczędzić.

Wójt odniósł się do powyższych twierdzeń. Wyjaśnił, z czego wynikają ukształtowanie wydatków na takim a nie innym poziomie. Ostatecznie budżet na 2021 rok został przyjęty. 13 radnych głosowało za uchwałą, 2 wstrzymało się od głosu. (k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Gródek nad Dunajcem)Dziękujemy za przesłanie błędu