Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
01/12/2020 - 08:15

Znów przedłużyli termin. Do kiedy ZUS daje zasiłek opiekuńczy z powodu wirusa?

Rząd po raz kolejny jest hojny dla rodziców, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie chodzą do pracy, bo zajmują się małymi dziećmi. Kiedy zostały zamknięte szkoły także dla młodszych dzieci, zapadła decyzja o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który miał być wypłacany tylko do końca listopada. Teraz ZUS znowu przedłużył termin wypłacania świadczenia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa został wydłużony do 24 grudnia – poinformował ZUS.

Można się o niego starać  nie tylko w sytuacji  zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, także  w przypadku, gdy z powodu koronawirusa niania nie może opiekować się dzieckiem, lub inny opiekun nie jest w stanie zając się maluchem.  

Czytaj też Ważna zmiana w sprawie noszenia maseczek. Dotyczy wszystkich pracowników

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS.

Można je przekazać w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo jest ono podstawą wypłaty zasiłku.

Czytaj też Ile osób może zasiąść do Wigilii. Są obostrzenia na Boże Narodzenie  

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można wysłać przez internet. Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność albo współpracuje z prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może to zrobić elektronicznie – na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. (jm)Dziękujemy za przesłanie błędu