Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
09/06/2023 - 12:05

ZUS dopisał miliardy do kont i subkont przyszłych emerytów. Sprawdź, o ile wzrosła suma twoich składek

O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont osób ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek, którą przeprowadziliśmy w czerwcu, poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W zeszłym roku było to niespełna 281 mld zł.

Jak co roku ZUS w czerwcu waloryzuje kapitał emerytalny 24 milionów Polaków, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Środki wzrosły o określony procent.

Rekordowa waloryzacja oszczędności emerytalnych: o ile

– Zakończyliśmy proces waloryzacji rocznych: składek emerytalnych, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie. Te wskaźniki przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Do waloryzacji składek zapisanych na koncie i subkoncie osób ubezpieczonych w ZUS na 31 stycznia 2022 r. przyjęliśmy dwa wskaźniki: 114,40 proc. dla składek emerytalnych na koncie oraz 109,20 proc. dla środków na subkoncie - mówi profesor.

Kapitał na kontach osób ubezpieczonych w ZUS zwiększył się tym samym o ponad 450 mld zł. Dla porównania – w ubiegłym roku było to niemal 281 mld zł.

Jak sprawdzić, ile teraz na koncie i subkoncie emerytalnym w ZUS

Dane z waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach dostępne na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną one również uwzględnione w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2022 r., którą ZUS przygotowuje co roku.


Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., która choć przez krótki okres była objęta powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka.


Taka osoba dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadziła składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji. Informacja będzie dostępna na na PUE ZUS.


Od 2020 roku – zgodnie z przepisami – ZUS wysyła papierowe informacje tylko na życzenie klientów.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu