Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
11/11/2023 - 00:05

ZUS podniesie emerytury nawet o kilkaset złotych? Rząd policzył ile państwo jest winne seniorom

Kiedy odejść na emeryturę? Najlepiej zrobić to w lipcu, bo wtedy jej wysokość ZUS wylicza według najkorzystniejszych parametrów. Przez wiele lat najgorszym miesiącem na rozstanie z życiem zawodowym był czerwiec. Przyznane wtedy emeryckie uposażenie było niższe nawet o 400 złotych. Przez wile lat ludzie nie byli o tym informowani i wpadali w czerwcowe sidła. Teraz mają szanse na odzyskanie zaległych pieniędzy.

W jakim miesiącu najlepiej odejść na emeryturę

Zdecydowana większość tych, którzy  decydują się na pożegnanie z życiem zawodowym, wciąż składa wniosek o emeryturę zaraz po przekroczeniu  uprawniającego ich do tego wieku, tymczasem wystarczy wstrzymać się kilka miesięcy, żeby emerytura już do końca życia była o kilkaset złotych wyższa.

Dlaczego tak się dzieje? Decydują o tym przede wszystkim trzy ważne, zmieniające się w trakcie roku parametry, mające wpływ na wysokość emerytury przy jej wyliczaniu. To marcowa waloryzacja emerytur. Także w marcu dokonywana jest aktualizacja tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Czerwiec to  z  kolei  miesiąc waloryzacji kont i subkont emerytalnych.

Każdy z tych wskaźników ma znaczący wpływ na wysokość wyliczanego przez ZUS emeryckiego uposażenia. W pewnym uproszczeniu, emerytura wyliczana jest przez podzielenie sumy z kapitału początkowego (kto go ma), konta i subkonta przez liczbę miesięcy dalszego trwania życia.

Czytaj też Ten podatek pójdzie w górę od nowego roku. Nowa stawka zwala z nóg! 

Emeryci wpadli w czerwcową pułapkę

Przez wiele lat najgorszym miesiącem na  decyzję o odejściu na emeryturę był czerwiec. Przyznane wtedy uposażenie było niższe nawet o 400 złotych. Tymczasem ludzie nie byli o tym informowani i wpadali w czerwcowe sidła.

Trzy  lata temu, w czasie pandemii, jednorazowo zostały wprowadzono przepisy, które pozwoliły na wyliczenie czerwcowych  emerytur tak,  jak w innych miesiącach. Od 2021 roku obowiązuje prawo, które czerwcową pułapkę zlikwidowało na stałe. Problem w tym, że nadal jest cała armia emerytów, dostających zaniżone świadczenia  tylko dlatego, że kiedy przechodzili na emeryturę o pułapce nie wiedzieli.

Czytaj też Ci, którzy wzięli kredyty w złotówkach, ruszyli do sądów na wojnę z bankami. O co chodzi?  

ZUS odda emerytom pieniądze?

Czy mają szansę na odzyskanie  utraconych tym sposobem pieniędzy? Według Onetu Sąd Okręgowy w Elblągu w maju ubiegłego roku skierował w tej sprawie pytanie czy brak możliwości korzystniejszego wyliczenia emerytury w przypadku  tych, którzy już w czerwcową pułapkę wpadli , jest zgodny z konstytucją.  Rozprawa w tej sprawie ma się odbyć jeszcze w listopadzie. Gdyby Trybunał orzekł, że to narusza ustawę zasadniczą, ZUS musiałby seniorom wypłacać więcej pieniędzy.

W Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z których wypłacane są świadczenia, na ten cel pieniędzy nie ma.  Dziennik „Fakt” cytuje pismo resortu rodziny w tej sprawie. Prognozowane zwiększenie wydatków na emerytury z FUS w wyniku ewentualnych zmian wynikających z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wyniosłoby w latach 2024-2033 w kwotach nominalnych łącznie 2 mld 63 mln 700 tys. zł – napisano. Jak wskazuje w nim wiceminister rodziny Stanisław Szwed, Fundusz jest deficytowy i zwiększenie jego wydatków oznaczałoby konieczność zwiększenia dotacji w budżecie państwa.

Jak zauważa  „Fakt”, dla nowego rządu będzie to spory problem, bo jeśli TK oceni, że należy seniorom umożliwić wyliczenie emerytury na nowo, ZUS będzie musiał to zrobić i zacząć wypłacać wyższe pieniądze. Wydatki na ten cel trzeba będzie zaplanować w projekcie ustawy budżetowej na 2024 r., który już zakłada wysoki deficyt. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu