Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
02/12/2023 - 05:25

ZUS wypłaci 1 800 zł wyrównania z tytułu 500 plus? W sieci pojawił się nawet druk, który trzeba wypełnić

To jednak fałszywka. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nie ma żadnych podstaw do wypłaty wyrównania między świadczeniem 500 plus a 800 plus za okres od sierpnia do grudnia 2023 roku. Krążąca na ten temat w Internecie informacja, podobnie jak druk, który w tym celu rzekomo trzeba wypełnić, to fałszywki.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał oficjalny komunikat w sprawie dezinformacji, która sprawiała, że do Zakładu trafiają masowo wnioski w tej sprawie.

Świadczenie w programie Rodzina+ do końca 2023 r. to 500 zł miesięcznie

W komunikacie ZUS, dementując te fałszywe informacje, przypomina, że świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+ od 1 stycznia 2024 r. i nastąpi to automatycznie – bez dodatkowego wniosku.

„W ostatnim czasie w sieci pojawiły się nieprawdziwe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł od sierpnia 2023 r. do końca tego roku. Do ZUS zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P). Taki wniosek nie jest drukiem przygotowanym przez ZUS i nie należy go składać, bo takie wyrównanie nie przysługuje”, wyjaśnia ZUS w komunikacie.

ZUS jednocześnie przypomina, że zgodnie z przepisami wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+. Nastąpi to automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Po nowym roku osoby uprawnione otrzymają wypłaty w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jedyny wniosek o 500+ podwyższone w 2024 r. do 800+ był w czerwcu

Zgodnie z wyjaśnieniami Zakładu, prawo do 500+ jest ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacane od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r. Jeśli się spóźnił i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca, w którym złożył wniosek.

Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Na złożenie wniosku mają oni bowiem 3 miesiące od dnia narodzin dziecka. Jeśli dotrzymają tego terminu, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada 3 miesięcy dotyczy również przypadku, gdy dziecko zostało objęte opieką, przysposobione lub faktycznie umieszczone w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.   

([email protected]) fot. reksik004/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu