Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
06/05/2024 - 12:55

ZUS wysyła informacje o emeryturach. Sprawdźcie czy urząd nie popełnił błędu

Dodatkowe pieniądze wpadły seniorom do portfeli. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już trzynaste emerytury, które trafiły do przeszło 760 tysięcy mieszkańców naszego regionu. Teraz ZUS wysyła do seniorów listy. W jednej kopercie będą dwa ważne pisma.

ZUS rozsyła pisma o wysokości emerytur i trzynastek

Przypomnijmy, że marcowa waloryzacja emerytur wyniosła nawet 12,2 proc. Seniorzy już niebawem w jednej przesyłce powinni otrzymać dwa dokumenty pochodzące z ZUS. To informacje  o wysokości emerytur po waloryzacji oraz przyznanej trzynastki

- W dokumentach seniorzy znajdą nową kwotę emerytury, wraz z wysokością pobranej składki i zaliczki na podatek dochodowy – informuje Anna Szaniawska z biura prasowego Zakładu.   Wysokość trzynastki znajdziemy za to w wysokości brutto, czyli 1780, 36 zł.

Obie kwoty warto porównać z wypłaconymi w marcu świadczeniami. Dlaczego?  Może się okazać, że ZUS popełnił błąd.

czytaj też Nagła zmiana w dopłatach do prądu, gazu i ogrzewania. Chodzi o bon energetyczny

Emerytura do reklamacji?

Co wtedy? Jeśli ZUS przesłał  komuś złe wyliczenia, można wysłać w tej sprawie pismo. Należy je skierować do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w miejscu zamieszkania lub też wysłać je do oddziału ZUS, który wydał nam decyzję. Czas na odwołanie to miesiąc od momentu doręczenia decyzji.  

Czytaj też Action z alarmistycznym komunikatem dla klientów. "Natychmiast przestań go używać i zwróć do sklepu" 

Ile ZUS wydał na sądeckie trzynastki 

Niedawno ZUS podał dane ile pieniędzy na trzynastki poszło w naszym regionie. W Małopolsce wypłacono przeszło 760,6 tys. świadczeń na łączną kwotę niemal 1,4 mld zł przyznano uprawnionym emerytom i rencistom. Sądecka placówka Zakładu wypłaciła prawie 184 tysiące trzynastek, krakowska prawie 307 tys. Chrzanowski ZUS przyznał 163 tys. „trzynastek”, tarnowski natomiast wypłacił ich 107 tys.

Czytaj też Drożyzna i niewiedza nakręcają ten problem. Eksperci bija na alarm  

Dodatkowe roczne świadczenie zostało przyznane w kraju dla niemal 8,6 mln uprawnionych osób. Łączna suma wyniosła 15,1 mld złotych -  podała Anna Szaniawska z biura prasowego ZUS. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu