Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
25/11/2022 - 11:00

Zygmunt Berdychowski wraca z biznesem do Małopolski. Robi nowe Forum Gospodarcze

Niezmordowany w organizowaniu gigantycznych konferencji Zygmunt Berdychowski szykuje kolejne przedsięwzięcie. To Forum Gospodarcze, młodszy brat Forum Ekonomicznego. Konferencyjny maluch swoje pierwsze kroki już za trzy dni postawi w Tarnowie.

Zygmunt Berdychowski  wraca do Małopolski

Po tym, jak Forum Ekonomiczne, nie z własnej woli, musiało się przenieść z Krynicy na Dolny Śląsk, to Karpacz zyskał miano polskiego Davos. Gigantyczną konferencję stracił też Kraków, bo Europejski Kongres Samorządów odbywa się teraz w Mikołajkach. Teraz Zygmunt Berdychowski  wraca do Małopolski z nowym przedsięwzięciem. W Tarnowie wystartuje Forum Gospodarcze.

 -To ma być Forum dyskusji o kluczowych problemach europejskiej gospodarki, która jeszcze niedawno zmagała się z negatywnymi skutkami pandemicznych obostrzeń, a  teraz musi stawić czoła potężnym wyzwaniom związanym z wojną w Ukrainie – wyjaśnia Zygmunt Berdychowski. - O współczesnych wyzwaniach rozmawiać będzie blisko czterystu gości, wśród nich przedstawiciele sektora prywatnego, parlamentarzyści, eksperci i ekonomiści z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

czytaj też Tak ludzie ratują oszczędności w złotówkach. Czy ten hit nadal się opłaca?

Preludium do Forum Gospodarczego w Tarnowie

Zapowiedzią dwudniowego Forum Gospodarczego, które startuje 28 listopada, była przygotowana przez „Rzeczpospolitą” oraz Fundację Instytut Studiów Wschodnich debata dotycząca wpływu inwestycji realizowanych przez samorządy na rozwój gospodarczy regionu. W relacjonowanej w dzienniku dyskusji uczestniczyła Ewelina Szczech-Pietkiewicz, profesor Szkołu Głownej Handlowej,  prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, Adam Ciszkowski, prezes Związku Samorządów Polskich oraz Zygmunt Berdychowski.   

Dyskusja była próbą odpowiedzi na pytania, jaki rodzaj inwestycji jest najbardziej efektywny dla rozwoju regionu i kraju,  jak państwo powinno współdziałać z samorządem przy inwestycjach, także jaka jest przyszłość inwestycji samorządowych.

Zdaniem Eweliny Szczech-Pietkiewicz inwestycja realizowana na poziomie samorządowym może mieć szersze oddziaływanie,  jeśli stanie  się częścią szerszego, ponadregionalnego przedsięwzięcia – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”. Taką szansę daje współpraca samorządów. - Warto „zsieciować” inwestycje, czy to w ramach formalnie stworzonego organizmu, jakim jest choćby aglomeracja, czy to w ramach mniej formalnych związków miast czy gmin – wskazywała ekspertka.

W jej ocenie, warto patrzeć nie tylko na swoją gminę, miasto, powiat czy nawet województwo, ale na szerszy zakres oddziaływania danego przedsięwzięcia. To – jak podkreślała -  znacznie zwiększa szanse na to, aby inwestycje realizowane na poziomie lokalnym oddziaływały także na wzrost gospodarczy w całym kraju.

czytaj też Prezydent Handzel robi to dla nich. Ludzie w Sączu są wściekli i pytają: gdzie jest policja! [ZDJĘCIA] 

W Tarnowie sami sobie wybudowali łącznik z autostradą A4

Z danych przytoczonych przez prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę wynika, że w 2020 roku w Polsce odnotowano inwestycje warte 387 mld złotych. Za 26 proc. odpowiadał sektor publiczny, w tym samorządy. Na gospodarstwa domowe, które też należy widzieć w tym kontekście, przypadło 18 proc.Inna kwestia, zauważył Ciepiela, dotyczy tego jak  przedsięwzięcia samorządów służą innym inwestycjom oraz  jak stworzyć warunki i przyciągnąć podmioty komercyjne mające swoje cele biznesowe.

Prezydent odwołał się do  przykładu budowy przez tarnowski samorząd łącznika z A4, który nie powstał w ramach budowanej przez państwo autostrady. Jak wskazywał,  tego rodzaju inwestycje przyciągają  biznes, podobnie jak strefy aktywności gospodarczej. Za równie ważne Roman Ciepiela uznaje inwestowanie na przykład w  instytucje kultury, parki wodne czy ścieżki rowerowe, co ma znaczenie dla poziomu życia mieszkańców.

Kiedy przedsiębiorcy chcą robić biznes z samorządami?

Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, podkreślał jak poważnym partnerem są samorządy z punktu widzenia skali prowadzonych przez nie inwestycji.

– Jeżeli samorządy potrafią skutecznie i mądrze wydać rocznie na inwestycje w skali kraju od 30 do 50 mld zł, to są niesłychanie cennym partnerem dla każdego, kto rządzi w Polsce. Jest to bowiem suma ogromna i niewiele jest instytucji państwowych, które byłyby w stanie w ciągu roku wydać takie pieniądze na różnego rodzaju inwestycje. Gdy patrzymy w skali makro, to jest jeden z fundamentów rozwoju gospodarczego Polski – podkreślił Zygmunt Berdychowski.

Zdaniem Berdychowskiego samorządy potrafią najlepiej i najsprawniej inwestować. Jego zdaniem, żadna instytucja centralna nie jest w stanie tak efektywnie wydawać pieniędzy. Co ważne,  inwestycje realizowane przez miasta, powiaty czy gminy szybko przynoszą efekty. Chodzi o jakość życia czy poprawę poczucia komfortu mieszkania w danym miejscu. Szybko też zmieniają ocenę społeczności lokalnych – dodał Zygmunt Berdychowski.  

czytaj też Co z tym biznesem sądeckiego Newagu i Pesy. Rynkowi rywale i gigantyczny kontrakt dla PKP Intercity  

– Warto więc pamiętać, że jeżeli mamy partnera, który potrafi w ciągu roku wydać tak ogromne pieniądze, to musimy w swojej polityce dążyć do tego, żeby temu partnerowi oddać do dyspozycji jeszcze więcej pieniędzy, z których będzie mógł inwestować jeszcze więcej. Dlaczego? Dlatego że ciągle mamy jeszcze problem z szybkim i efektywnym wykorzystywaniem pieniędzy – mówił Berdychowski.

Zdaniem Adama Ciszkowskiego, prezesa Związku Samorządów Polskich najważniejszymi inwestycjami wpływającymi na finanse są inwestycje w infrastrukturę, które konsolidują działania samorządów. To między innymi branża odpadowa, drogi, infrastruktura wodno-kanalizacyjna, edukacyjna czy sportowa – wyliczał Ciszkowski i podkreślał, że  równie ważne jest tworzenie warunków dla przedsiębiorczości poprzez przede wszystkim mądre kreowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i maksymalne wykorzystywanie potencjału danego terenu. ([email protected]) fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu