Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
27/01/2019 - 20:45

Podhalańczycy odzyskają swój zaginiony sztandar, ale potrzebne jest wsparcie

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej", której zawdzięczamy odsłonięcie tablic upamiętniających 194 żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich na Baszcie Kowalskiej w Nowym Sączu wyszła z kolejną inicjatywą. Marek Uszko, szef LGD podczas spotkania opłatkowego Fundacji Sądeckiej w Marcinkowicach poinformował zebranych, że ruszyła właśnie akcja mająca na celu zebranie środków na odtworzenie zaginionego sztandaru tej formacji.

Inicjatorzy chcą stworzyć dwie kopie, które odwzorowywać będą sztandar na tyle, na ile pozwalają na to zebrane archiwalia. Ojcem – od strony historycznej - przedsięwzięcia i współtwórcą projektu sztandaru jest Jacek Paluch, autor książki o Strzelcach Podhalańskich. 

Zobacz też: Nowy Sącz: tablice odsłonięte. Sądeczanie przywrócili pamięć bohaterom

Dlaczego mowa o dwóch a nie jednej kopii? Bo LGD chce by jedna trafiła do dzisiejszych kontynuatorów i spadkobierców tradycji PSP z Rzeszowa, czyli do tamtejszego 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. Józefa Kustronia pod dowództwem płk. Rafała Iwanka. Stąd mocne zaangażowanie w akcję ze strony Podkarpacia a replika, która tam trafi wykorzystywana będzie podczas wszystkich uroczystości, w których brać będzie rzeszowski batalion.

Zobacz też: „Apel Podhalański”: ponad 3 400 biogramów żołnierzy 1 PSP, ponad 20 lat pracy

Druga kopia ma pozostać w Nowym Sączu a marzeniem Uszko jest - by tak jak to się stało przed wojną – została z czasem przekazana przez prezydenta RP i sądeckiego starostę do odtworzonej, przywróconej jednostki w Nowym Sączu.

To wyjątkowo śmiałe przedsięwzięcie a jako, że „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” to organizacji non profit o jego powodzeniu decydować będzie zaangażowanie darczyńców. LGD uruchomiła specjalny numer konta, na który wszyscy, którym leży na sercu kontynuacja i kultywacja tradycji związanej z Podhalańczykami mogą wpłacać swoje cegiełki. Szczegóły w materiale filmowym.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: KSDziękujemy za przesłanie błędu