Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
02/06/2019 - 13:55

Replika sztandaru 1 PSP dla 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie

Sądeczanie byli dzisiaj świadkami pięknej patriotycznej uroczystości przekazania repliki sztandaru 1 PSP 1 Batalionowi Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Uroczystość odbyła się na płycie sądeckiego rynku.

Święto patriotyczne odbywało się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także wojewodów małopolskiego i podkarpackiego.

Uroczystość poprzedziła tradycyjnie msza święta odprawiona w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Po jej zakończeniu wielu przybyłych gości i mieszkańcy miasta przeszli na płytę rynku.

W uroczystości wzięli udział między innymi, konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kormendy, parlamentarzyści ziemi sądeckiej, władze wojewódzkie, miasta oraz powiatu, przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza, sądeccy radni, dowództwo 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Reszowa na czele z płk. Rafałem Iwankiem, duchowieństwo, przedstawiciele różnych stowarzyszeń i organizacji m.in. Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej. W szpalerze ustawili się żołnierze 1 Batalionu PSP z Rzeszowa i muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu.

1 Batalion w Rzeszowie nosi imię legendarnego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, który był chlubą Nowego Sącza i Sądecczyzny. Dzisiaj jednostka ta otrzymała odtworzony sztandar, który nie jest kopią legendarnego sztandaru 1 PSP, ale jego, jak zaznaczył płk Roman Iwanek jego repliką. Piękny rys dotyczący historii tego sztandaru przedstawił prof. oświaty Jerzy Giza. Sztandar, który dzierżył historyczny 1 Pułk Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu najprawdopodobniej został w zawierusze dziejów zniszczony. Nie ocalał.

Nowy sztandar dla 1 Batalionu PSP w Rzeszowie przekazał Marek Uszko, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania, które było organizatorem dzisiejszej uroczystości prezydentowi Nowego Sącza Ludomirowi Handzlowi, a ten wręczył go płk. Rafałowi Iwankowi, dowódcy 1 Batalionu PSP w Rzeszowie. Następnie sztandar został przekazany żołnierzom wspomnianej jednostki.

Marek Uszko, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej" odczytał list gratulacyjny przesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

- Chciałbym z całego serca podziękować wszystkim gościom oraz sztandarom tutaj obecnym, w szczególności zaś młodzieży, która tak licznie uczestniczy w tych uroczystościach - powiedział Marek Uszko.

Przedstawiciel wojewody małopolskiego odczytał list wystosowany przez Piotra Ćwika.

- ...Śmiałe przedsięwzięcie mające na celu odtworzenie zaginionego sztandaru formacji zakończyło się sukcesem, dzięki zaangażowaniu ludzi, którym leży na sercu podtrzymywanie tradycji związanej z Podhalańczykami. Jestem przekonany, że sztandar będzie godnie wykorzystywany na wszystkich uroczystościach, na których pojawi się rzeszowski batalion.

Głos zabrał także między innymi płk Rafał Iwanek, dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

- Dzień ten dla nas  - żołnierzy i pracowników 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich jest olbrzymim zaszczytem i honorem. Dzisiaj możemy odbierać z rąk sądeczan sztandar, który jest repliką sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Nikt, kto żyje nie widział oryginału. Dlatego nigdy w pracach nad tym sztandarem nie używałem słowa kopia. Jest to replika, która odzwierciedla na tyle naszą wiedzę historyczną, na ile było to możliwe. Mam nadzieję, że ta replika nie odbiega w znaczący sposób od oryginału. Dzisiejsze święto jest żywą lekcją historii, którą musimy przekazać młodym pokoleniom. Chciałbym podziękować wielu ludziom, którzy przyczynili się do tego, że udało się stworzyć replikę tego sztandaru.

Po zakończeniu głównych uroczystości na płycie rynku odbył sie jeszcze apel pamięci pod tablicami, które w ubiegłym roku powróciły na mury sądeckiego zamku. Przypomnijmy, że są to tablice upamiętniające poległych żołnierzy 1 PSP w latach 1918 - 1920.

Delegacje złożyły tam wieńce i wiązanki kwiatów.

Na sądeckim rynku żołnierze z 1 Batalionu PSP w Rzeszowie zaprezentowali także specjalistyczny sprzęt i pojazdy, będące na wyposażeniu tej jednostki. Niektóre z tych pojazdów ważą 24 tony. Samochody i pojazdy były oblegane przez sądeczan, szczególnie dzieci.  Można było również zjeść pyszną wojskową grochówkę.

[email protected], fot. IM, film: Krzysztof Stachura.         

Replika sztandaru 1 PSP dla 1 Batalionowi Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie
Replika sztandaru 1 PSP dla 1 Batalionowi Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie


Dziękujemy za przesłanie błędu