Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 12 grudnia. Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
24/05/2019 - 11:30

Bawarska policja przejęła głowicę z zaginionego sztandaru Podhalańczyków!

Jest szansa na to, że głowica z zaginionego podczas drugiej wojny światowej sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich wystawiona na aukcję na niemieckim portalu wróci do Polski a być może również do Nowego Sącza! - Po raz pierwszy w sprawie została zastosowania procedura europejskiego nakazu dochodzeniowego (END) w celu zabezpieczenia obiektu wystawionego na zagranicznej aukcji - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O tym, że głowica została wystawiona na licytacji pisaliśmy szczegółowo w publikacji Szok! Zaginiony orzeł ze sztandaru podhalańczyków trafił na aukcję w Niemczech!

Jednocześnie Zygmunt Berdychowski prezes SKT "Sądeczanin" i gorący orędownik przywrócenia jednostki podhalańczyków w Nowym Sączu, zwrócił się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by to podjęło działania, które pozwoliłyby na przejęcie tej wyjątkowo cennej pamiątki przez stronę polską a dalej powrót do Nowego Sącza.

Zobacz też: Minister Mariusz Błaszczak szykuje nam batalion piechoty górskiej

Sprawa zmierza do szczęśliwego finału, bo jak czytamy na stronie internetowej MKiDN:

Głowica z orłem ze sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, wystawiona w ofercie monachijskiego domu aukcyjnego Hermann Historica, została zabezpieczona 22 maja dzięki działaniom Prokuratury Okręgowej w Warszawie podjętym na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zabytek fizycznie znajduje się obecnie w depozycie bawarskiej policji - czytamy teraz na stronie MKiDN.

Mimo zabezpieczenia obiektu, dom aukcyjny Hermann Historica zdecydował o jego wystawieniu na aukcji, nie będąc już we władaniu zabytku. Głowica z orłem została dziś zlicytowana za kwotę 25 tys. euro. O fakcie tym resort kultury poinformował niemieckie organy ścigania.

Po raz pierwszy w sprawie została zastosowania procedura europejskiego nakazu dochodzeniowego (END) w celu zabezpieczenia obiektu wystawionego na zagranicznej aukcji.

Głowica z orłem, pochodząca ze sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – jednostki wojskowej okresu II Rzeczypospolitej, pojawiła się w ofercie monachijskiego domu aukcyjnego Hermann Historica w ostatnich dniach. Z uwagi na fakt, że sztandary, jako insygnia jednostek Wojska Polskiego stanowią własność Skarbu Państwa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wniosek o wszczęcie procedury europejskiego nakazu dochodzeniowego (END).

Działania podjęte na wniosek resortu kultury przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w drodze międzynarodowej pomocy prawnej doprowadziły do zabezpieczenia przez Bawarską Krajową Policję Śledczą w dniu 22 maja 2019 r. głowicy z orłem w domu aukcyjnym Hermann Historica.

ES [email protected] Fot.: zdjęcia z aukcji www.hermann-historica.de

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu