Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 września. Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza

Noworoczny Zjazd Sądeczan - Marcinkowickie Spotkania

Tradycyjny, organizowany od kilkunastu lat opłatek Fundacji Sadeckiej gromadzi co roku w styczniu w Marcinkowicach tłumy współpracowników oraz sympatyków Fundacji Sądeckiej. Honory gospodarza pełnił założyciel Fundacji i jej wieloletni prezes Zygmunt Berdychowski, twórca wszystkich dzieł wyrosłych wokół FS, obecnie radny wojewódzki.

Do Marcinkowic przybywają działacze stowarzyszeń subregionu sądeckiego, m. in. Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy, sołtysi ze Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej, nauczyciele z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków, wolontariusze udzielający się w akcjach charytatywnych, organizowanych przez Fundację: „Serce –Sercu”, „Lato Wiejskich dzieci” i innych.

Opłatek w 2013 r. zgodnie z tradycją poprzedziła uroczysta msza św. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Józef Babicz, a homilię wygłosił ks. wikary Andrzej Kmiecik. Po nabożeństwie wszyscy przenieśli się w gościnne progi marcinowickiej wszechnicy, którą kieruje Alicja Wąsowicz.

To ważne, że się tu spotykamy, a wcześniej w kościele dziękujemy Bogu za miniony rok, a potem potrafimy razem, mimo wielu różnic, które nas dzielą połamać się opłatkiem i poskładać sobie życzenia – mówił Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca spotkania.

Po kolei zasługi założyciela Fundacji Sądeckiej podkreślali przybili goście: ks. Babicz, który szczególnie docenił wkład Zygmunta Berdychowskiego w promocję kultury regionalnej, posłowie: Andrzej Czerwiński, Arkadiusz Mularczyk i Andrzej Romanek oraz radni wojewódzcy: Leszek Zegzda i Marta Mordarska.

Tradycyjnie spotkanie Noworoczne w Marcinkowicach obfitowało w wydarzenia kulturalne. Na sam początek dla tłumnie zebranych gości w auli Zespołu Szkół w Marcinkowicach wystąpił Chór im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki z Marcinkowic pod dyrekcją Marzeny Pikuły. Chór zaprezentował kolędy i pastorałki na ludową nutę: był zbójnicki, mazurek i oberek. Publiczność rozbawiła marcinkowicka grupa kolędnicza z turoniem, a pokaz tańców dali Starosądeczanie (kierownik zespołu, Marek Zięba, choreograf Elżbieta Sroka).
Potem przyszedł czas na łamanie się opłatkiem. Życzeniom noworocznym nie było końca. Tradycyjnie nikt z Marcinkowic nie wyjechał głodny, o co zadbali organizatorzy opłatka.

Kontakt:
Fundacja Sądecka
Niskowa 161, 33-395 Chełmiec

biuro:
ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz
tel. (18) 475 16 20
fax (18) 475 16 50
e-mail: sekretariat@sadeczanin.info

Koordynator:
Przemysław Bawołek
p.bawolek@sadeczanin.info
tel. (18) 475 16 30

Grzegorz Wasiluk
g.wasiluk@sadeczanin.info
tel. (18) 475 16 48