Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Anna Padoł

Rzeźbić zaczęła w 1978 r. Pierwsze jej prace są w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Rzeźbiła, jak również malowała na szkle, ale do malowania - jak mówią - trzeba było lekkiej ręki, nie była w stanie malować i rzeźbić. Została przy rzeźbie i wybór okazał się słuszny.

Dowód? Kolejne nagrody i wystawy. Jej prace trafiły do kolekcjonerów w Polsce i za granicą, znajdują się też w muzeach na całym świecie.

Obejrzyj: Wernisaż w 40-lecie pracy twórczej Anny Padoł z Paszyna

Anna Padoł uczestniczyła w  wystawach, kiermaszach podczas jej 13-letniej pracy w „Cepelia Kraków”. W 1984 r.  wstąpiła do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Nadal krytykuje swą rzeźbę, i cieszy się, że jeszcze „może”, mimo, że ręce jej ‘wysiadają”.

Robi pokazy dla dzieci i studentów - w całym kraju. Bierze udział w niemal wszystkich kiermaszach i wystawach, promując region. Szkoda jej, że to już, można powiedzieć, „ginące zawody”. Jest nadal aktywna. Również bierze udział w życiu różnych fundacji na rzecz dzieci chorych (m. in. Anny Dymnej, Wystawa Klauna).

Otrzymała odznaczenie państwowe „Srebrny Krzyż” przyznany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Zobacz też: Anna Padoł nominowana do Nagrody SKT Sądeczanin