Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei

Józef Lizoń

Człowiek z Białego Domu. Posiada ponad tysiąc rzeźb

Prowadzi warsztaty pokazowe z powstawania rzeźb oraz udostępnia cały dorobek artystyczny dla zwiedzających. W swojej kolekcji posiada ponad tysiąc rzeźb - 300 na 1ha ziemi i 700 w domu.

Józef Lizoń swoją „małą” galerię nazywa „Skansenem Rzeźby Monumentalnej”. Rzeźbiarz zachwycił się tą formą artystyczną jeszcze w dzieciństwie. Tenże zachwyt skłonił go do podjęcia pierwszych prób rzeźbiarskich. Wykonywał z drewna figurki zwierząt, ludzkie postacie, zabawki, itp. Teraz wykonuje bardzo realistyczne formy i rzeźby m. in. ule figuralne, święte postacie i świeckie kompozycje, nawiązujące tematyką do folkloru rodzinnej ziemi. W 1999 roku zyskał tytuł Rzemieślnika Małopolski, ale warte podkreślenia są dwa wyróżnienia. Pierwszy to Srebrny krzyż zasługi oraz podziękowania listowne od ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Jorge’a Busha za polonijny dar jakim była rzeźba orła z rozpostartymi skrzydłami z koroną na głowie oraz ciupaga ze sceną walki komunistów i przedstawicieli "Solidarności" o polską flagę.

Józef Lizoń jest członkiem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej". Jego córka Elżbieta ukończyła Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Małgorzata - Szkołę Tkactwa w Bobowej, syn Józef - szkolony był przez ojca. Jak mówi sam twórca: „Przez swoje rzeźby chcę upiększyć naszą wioskę i parafię, i naszą ziemię sądecką. Chcę pozostawić ślad, że w Rogach żył jakiś rzeźbiarz. Po to, to robię i taki mam cel...”