Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Stanisława Majda

Kulturalnie, znaczy aktywnie

Osoba z wieloma talentami i osiągnięciami. Urodzona Sądeczanka, aktualnie tworzy w Świniarsku. Nie zapomniała jednak o korzeniach i współpracuje z instytucjami sądeckimi m. in. MCK Sokół i Miasteczko Galicyjskie. A wszystko zaczęło się od… palmy.

Stanisława Majda - artystka zajmującą się tworzeniem kwiatów, wyrobów z bibuły i krepiny, a także serwet szydełkowych, udziela się artystycznie od prawie 20 lat. Jej przygoda rozpoczęła się w 1995 roku od przygotowania pierwszej palmy wielkanocnej. Kwiaty wykonane wówczas jako ozdoba zrobiły ogromne wrażenie na etnografach w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Tak rozpoczęła się współpraca z Sądeckim Parkiem Etnograficznym i Miasteczkiem Galicyjskim. Rok później promień jej aktywności kulturalnej poszerzył się o gminę Chełmiec i tamtejszy GOK.

Kariera pani Stanisławy nabierała tempa poprzez liczne wystawy i dostarczanie dzieł do poszczególnych placówek. W 2002 roku MCK Sokół Nowy Sącz zaproponował jej współpracę. Kandydatka do Nagrody SKT Sądeczanin nie mogła przepuścić szansy na rozwój w takiej instytucji. Jej aktywność w tym zakresie nie zamykała się, wręcz przeciwnie, ciągle się rozszerzała. Liczne warsztaty, wystawy, kiermasze ludowe czy działania charytatywne – to kolejne zadania i wydarzenia w jakich zdecydowała się wziąć udział.

Pani Stanisława, poza uniwersalnymi ozdobami, wykonuje także te odpowiadające poszczególnym porom roku, czyli pająki bożonarodzeniowe, pisanki wielkanocne, koszyczki, bombki, wianuszki czy girlandy. Pojawiają się również takie ozdoby jak bukieciki, kotyliony, kosze kwiatowe czy drzewka szczęścia i wiele innych.

Największe osiągnięcia Pani Stanisławy to nieustanne pasmo zwycięstw w konkursach palm wielkanocnych od 19 lat i girlanda z 2004 roku przygotowana dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Rok później została nagrodzona „Złotym Sercem Lachowskim”, za ocalenie od zapomnienia kultury lachowskiej. W międzyczasie występowała w TVP2 w programie „Szlakiem Lachów” oraz TV Puls w programie „Puls o poranku”. Liczne wyjazdy zagraniczne z zespołami ludowymi, bądź na spotkania z folklorem to nie nowość w życiu naszej bohaterki. Od 5 lat prezentuje swoje dzieła na „Święcie dzieci gór” w Nowym Sączu. Wszystkich nagród, dyplomów, wyróżnień czy podziękowań nie sposób wymienić.

Pani Stanisława należy do Sądeckiego Stowarzyszenia Regionalnego w Nowym Sączu, Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” oraz Szlaku Rzemiosła w Krakowie.