Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Władysław Frączek

Urodził się 16.XII.1926 r. w Juraszowej (gm. Podegrodzie) jako syn Stanisława i Ludwiki z Waligórów. W czasie okupacji uczestnik ruchu oporu (Bataliony Chłopskie). Po wojnie nauczyciel – mgr inż. rolnictwa, długoletni pracownik spółdzielczości PZGS, GS, RSZ i Zb., OSM Limanowa, w tym ponad 20 lat na stanowisku prezesa.

Zbudował 17 większych i mniejszych obiektów handlowych, działacz Z.S.Z. i PSL, kilkakrotny delegat na Kongres Krajowy. Po przejściu na emeryturę pełni społeczne funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego P.S.L. w Nowym Sączu, działacz w szeregu różnych organizacji społecznych i zrzeszeń. Jest autorem kilku kronik spółdzielczych i strażackich i instruktorem Amatorskich Zespołów Teatralnych oraz autorem dwóch dzieł dramatycznych: „Nie rzucim ziemi” i „Zemsta Michała” wystawionych na scenie i wyróżnionych. Jest ponadto autorem dwóch książek pisanych wierszem (ponad 600 str.) pt. „Co potomek wiedzieć powinien” oraz „Potomku zapamiętaj: polska ziemia to nasz kraj”. Obecnie kończy opracowanie pt. „Służyli Bogu, Ojczyźnie i rodzinie” (ponad 200 biogramów z 12 gmin) powiatu limanowskiego z okresu ostatnich dwustu lat, godnych naśladowania przez młode pokolenia Polaków.

W swej młodości trochę rzeźbił i malował (akwarela). Na emeryturze zajął się malarstwem olejnym. Wykonał blisko 300 większych i mniejszych obrazów na płótnie (pejzaż, martwa natura, kwiaty, architektura, portret – także prace natury historycznej, patriotycznej i alegorycznej. Miał szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych wyróżnianych i nagradzanych (Kraków, Wągrowiec, Nowy Sącz, Nowy Targ, Biały Dunajec, Wiśnicz i inne).

Jest autorem wielu artykułów problemowych, pamiętnikarskich pisanych prozą i wierszem, często o charakterze okolicznościowym. Od 2006 roku jest członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, a od 2008 roku do listopada 2010 r. i jego prezesem i założycielem dwóch nowych Oddziałów w Limanowej i Mszanie Dolnej, które zrzeszają ok. 60 twórców sztuk pięknych z bogatym dorobkiem.

Od mies. lutego 2011 r. jest z-cą prezesa Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Okręg w Nowym Sączu. Po nagłej śmierci prezesa Stanisława Kołcza obejmuje od dnia 1 września 2013 r. obowiązki prezesa, doprowadzając do końca dzieło budowy w Nowym Sączu Pomnika Batalionów Chłopskich z postaci zamordowanego przez funkcjonariuszy PUBP na Plantach Krakowskich Komendanta Batalionów Chłopskich płk. Narcyza Wiatra „Zawojny” na Okręg Małopolski i Śląska.

W życiu rodzinnym ojciec czworga dzieci: Wiesławy, Mirosława, Barbary, Kazimierza. Znana w Limanowej działaczka społeczna m. in. Na rzecz dzieci polonijnych z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Odznaczenia: Krzyż Polonia Restituta, Krzyż Kawalerski OOP, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Złota Odznaka Kombatancka, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komicji Edukacji Narodowej, Medal Pamiątkowy im. W. Witosa „Za zasługi dla ruchu ludowego i kilka odznaczeń resortowych.