Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
19/05/2016 - 10:50

„Chwalcie łąki umajone” powstały w Nowym Sączu?

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z najbardziej znanych pieśni maryjnych. Które dziecko nie kocha tej piosenki? Jej autorem jest jezuita, ks. Karol Antoniewicz, który pracował również w Nowym Sączu i niewykluczone, że ta pieśń powstała w murach jezuickiego kolegium przy ul. Piotra Skargi.

Pieśń określana mianem „perełki polskiej liryki” pochodzi z lat 40. XIX wieku i śpiewana jest najczęściej w maju – miesiącu Maryjnym.
Ks. Karol Antoniewicz SJ (1807-1852) napisał także wiele innych, popularnych pieśni jak np. „Biedny, kto Ciebie”; „Do Betlejemu pełni radości”; „Nazareński śliczny kwiecie”; „Nie opuszczaj nas”; „O, Józefie uwielbiony”; „O Maryjo, przyjm w ofierze”; „Panie, w ofierze Tobie dzisiaj składam i wielu innych”.
Ks. Antoniewicz pracował w Parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu w latach 1842-1846, o czym przypomina, umiejscowiona przed parma laty na murze kościelnym, pamiątkowa tablica.
Ks. Karol Antoniewicz urodził się 6 listopada 1807 r. w Skwarzawie koło Lwowa, a zmarł 14 listopada 1852 r. w Obrze. Pochodził z ormiańskiej rodziny Józefa i Józefy z Nikorowiczów. W 1827 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie we Lwowie. Brał udział w powstaniu listopadowym. W 1833 r. ożenił się z Zofią Nikorowicz. Małżonkowie mieli pięcioro dzieci, z których wszystkie zmarły. Po tych przejściach zajął się opieką nad chorymi i opuszczonymi, zamieniając swój dwór w Skwarzawie na szkołę i szpital, a po śmierci żony wstąpił do zakonu jezuitów.
**
„Chwalcie łąki umajone”

Chwalcie łąki umajone,
Góry doliny zielone
Chwalcie cieniste gaiki
Źródła i kręte strumyki.

Co igra z morza falami
W powietrzu buja skrzydłami
Chwalcie z nami Panią świata,
Jej dłoń niech nam wieniec splata.

Ona dzieł Boskich korona
Nad Anioły wywyższona
Choć jest Panią nieba, ziemi,
Nie gardzi dary naszymi.

(s)
źródło: jezuici.plDziękujemy za przesłanie błędu