Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
16/04/2016 - 21:15

Biskup poświęcił oratorium im. ojca Józefa Andrasza

Biskup Leszek Leszkiewicz, przy okazji bierzmowania 180. gimnazjalistów w kościele NSPJ w Nowym Sączu w minioną środę (1 kwietnia), poświecił oratorium im. sługi Bożego o. Józefa Andrasza SJ duszpasterstwa młodzieżowego Magis. Oratorium mieści się w domu parafialnym parafii kolejowej.

O. Józef Andrasz (1891-1963), pochodzący z Wielopola k. Nowego Sącza, był spowiednikiem i przewodnikiem duchowym św. Faustyny w jej ostatnim, krakowskim okresie.

Rośnie prywatny kult sługi Bożego o. Józefa Andrasza, powstała modlitwa o wszczęcie jego procesu beatyfikacyjnego, na popularności zyskuje też modlitwa za wstawiennictwem o. Andrasza   „O świętość kapłanów i chwałę Bożego Miłosierdzia”.

**

Jako kilkuletni chłopiec Józef Andrasz przeprowadził się z rodziną do Nowego Sącza. Tu uczęszczał do Gimnazjum, czynnie uczestniczył w jezuickiej Sodalicji Mariańskiej, związany był z kościołem Ducha Świętego. Podczas rorat doświadczył pierwszej iluminacji w Nowym Sączu. Był zwyczajnym chłopcem jak wielu chłopców mu współczesnych w sądeckich parafii jezuickich.

Po latach w jednym z listów wspominał, że przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia otrzymał dar powołania kapłańskiego. Dlatego właśnie w kościele Ducha Świętego celebrował Mszę św. Prymicyjną . Było to 25 marca 1919 roku.

Data ta staje się symbolem. Wraz z założycielką Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana ( którego był ojcem duchowym, spowiednikiem i przyjacielem), sł. Bożą Paulą Zofią Tajber czynił starania, aby 25 marca ustanowiono w Kościele specjalne święto - Najświętszej Duszy Chrystusa, Boga - człowieka. To wtedy podczas Wcielenia dusza Pana Jezusa zamieszkała na Ziemi między nami, jak potwierdzają słowa Anioł Pański. 

Ojciec Józef Andrasz był spowiednikiem i kierownikiem duchowym św. Faustyny . Jako pierwszy, rozpoznał i utwierdził ją w jej nadzwyczajnym posłannictwie. Jest najczęściej przywoływanym kapłanem w jej duchowym ”Dzienniczku” - 59 razy.

Trwają prace zmierzające do wyniesienia go do Chwały Ołtarzy.

**

W niedzielę z Sądecczyzny  na południe Europy wyruszyła 150- osobowa pielgrzymka w formie „Rekolekcji w drodze”, biorąc sobie za patrona rekolekcji ojca Andrasza. Będą się modlić o świętość kapłanów i chwałę Bożego Miłosierdzia przez jego wstawiennictwo.

Koronka do Bożego Miłosierdzia objawiona w Polsce św. Faustynie jest drugą modlitwą po Ojcze Nasz, którą nauczył ludzkość Jezus. Pielgrzymi z Sądecczyzny dają świadectwo i odpowiadają na proroctwo z „Dzienniczka”. 

 „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeśli posłuszna będzie mojej woli, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje” (Dz. 1732). 

Warto wiedzieć

MAGIS to katolicki ruch młodzieżowy powstały na początku XXI wieku w środowisku duszpasterstw młodzieżowych Towarzystwa Jezusowego w Polsce. Obejmuje swym działaniem młodzież od drugiej klasy gimnazjum po maturę. Nazwą nawiązuje do jezuickiego MAGIS – życia „bardziej” i na chwałę Boga, czyli jednej z podstaw duchowości ignacjańskiej.  

Ruch „Magis” korzysta z doświadczeń harcerstwa i ruchu Światło-Życie, w centrum jednak proponowanej przez niego duchowości i formacji znajduje się pedagogika ignacjańska.

Ośrodki ruchu działają w Bytomiu, Czechowicach-Dziedzicach, Gdyni, Gdańsku, Gliwicach, Kłodzku, Krakowie, Nowym Sączu, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Starej Wsi, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu.

(HSZ), (Cz.B.)

Fot. własne 

Źródło: jezuici.pl

Biskup poświęcił oratorium ojca Józefa Andrasza










Dziękujemy za przesłanie błędu