Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
07/03/2016 - 07:55

Ks. prof. Michał Heller obchodzi 80.urodziny

„Najmniejszą moją zasługą jest to, że mam osiemdziesiąt lat” – powiedział. ks. prof. Michał Heller, dziękując za życzenia, które złożyli mu wierni i kapłani z parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Podczas Mszy św. o 10.30 modlono się w intencji światowej sławy naukowca, który za kilka dni będzie obchodził osiemdziesiąte urodziny.

prof. HellerKiedy życzenia płyną z całego świata, nie może ich zabraknąć także z parafii św. Maksymiliana – mówią wierni, którzy zgromadzili się na Mszy św.  „Dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego. To wielkie szczęście, że możemy w niedziele słuchać kazań księdza profesora” –  mówią mieszkańcy Tarnowa.

Na Msze św. o 10.30 przyjeżdżają także ludzie z innych parafii miasta i okolic. Tak było i w niedzielę, 6 marca. Ks. Heller zachęcał w homilii do refleksji – co to znaczy żyć pełnią życia?  Wskazywał, że może to się kojarzyć z bogactwem, przygodami, spełnianiem marzeń, ale jak dodał, by dążyć do pełni życia trzeba m.in. pracować nad swoim charakterem, wymagać od siebie, a także zauważać potrzeby drugiego człowieka. Naukowiec podkreślił, że pełnia życia to proces i jest rzeczywistością realną, którą osiągniemy w domu Ojca.

Od wielu lat, ks. prof. Michał Heller przewodniczy Mszom św. w niedziele o 10.30 i głosi homilie. Gromadzą one wiernych słuchaczy. Dotychczas ukazały się dwie książki z kazaniami światowej sławy naukowca. To „10.30 u Maksymiliana”„Zakład o życie wieczne i inne kazania krótkie”.

6 marca o godz. 18.00, magistrat organizował obchody 686. rocznicy lokacji Tarnowa. Podczas uroczystej gali swoje 80. urodziny obchodził honorowy obywatel miasta ks. prof. Michał Heller.

***

Wybitny mieszkaniec Tarnowa jest laureatem licznych nagród między innymi Nagrody Templetona. Został też uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi takimi jak Złoty Krzyż Zasługi czy Order Orła Białego. Laudację na cześć jubilata wygłosi wieloletni redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego ks. Adam Boniecki.

Ks. Michał Heller urodził się 12 marca 1936 r. w Tarnowie. Jest światowej sławy naukowcem, laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Templetona (2008), przyznawaną za budowanie mostów między religią a nauką. Z pieniędzy uzyskanych z nagrody założył w Krakowie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, w którego ramach działa Copernicus Center Press.

(P)

źródło: www.diecezja.tarnow.plDziękujemy za przesłanie błędu