Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
20/03/2016 - 07:20

Niedziela Palmowa: Wspomnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy

Dziś w liturgii Kościoła Katolickiego przeżywamy ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkiej Nocy. Niedziela ta w tradycji nosi nazwę Niedzieli Palmowej bądź Niedzieli Męki Pańskiej.

Niedziela PalmowaLiturgia Niedzieli Palmowej spięta jest dwoma klamrami. Z jednej strony mam uroczyste, radosne procesje podczas, których święci się palmy, a z drugiej strony podczas Eucharystii słyszymy opis Męki Pańskiej. W ten sposób Kościół podkreśla, triumf Chrystusa są nierozłącznie związane z Jego Ofiarą.

Celebracja Niedzieli Palmowej ma swoje biblijne korzenie, tzn. opiera się na wydarzeniu, które zaszło w historii i zostało zanotowane w ewangeliach. Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na osiołku, witał go radosny tłum.

Historia bardziej uroczystego rozpoczęcia Mszy św. sięga IV w. Wtedy w Jerozolimie patriarcha dosiadał oślicy i otoczony tłumem wjeżdżał do miasta z Góry Oliwnej. Zwyczaj ten przejął Zachód V i VI w. Zwyczaj święcenia palm do liturgii wprowadzono w IX w. Poświęcona palma ma kilka znaczeń. W wielu parafiach w Środę Popielcową pali się zeszłoroczne palmy, a popiołem z nich posypuje się głowy wiernych.Po przyjściu do domu z poświęconą palmą, wkładano ją za obraz, aby w ten sposób zapewnić ochronę mieszkań. W niektórych rejonach wykonuje się bardzo wysokie i pięknie przystrojone palmy. W ich wykonanie angażują się całe rodziny.

Paulina Fabiś- Rychel

fot. pixabayDziękujemy za przesłanie błędu