Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
09/01/2016 - 12:50

Poznaj parafie Sądecczyzny-parafia pw. św. Józefa Robotnika w Rytrze

Rytro, to mała gmina, leżąca w Dolinie Popradu. Ryterska parafia pw. Św. Józefa Robotnika istnieje od ponad 80 lat. Wierni w nowym kościele modlą się od 2005 r. Do wejścia do jej wnętrza zachęca umieszczony nad drzwiami napis ''W TYM ZNAKU ZWYCIĘŻYSZ".

Ołtarz Główny Kościoła w RytrzeKrótkie informacje o parafii:

Diecezja: Tarnowska

Dekanat: Piwniczna

Gmina: Rytro

W skład parafii wchodzą: Rytro, Roztoka Ryterska, Obłazy Ryterskie i Sucha Struga

Data erygracji: 8 czerwca 1931 roku.

Data konsekracji nowej świątyni: 2005 rok

Patron parafii: Św. Józef Robotnik

Odpust: 1 MAJA - ku czci Patrona Parafia Świętego Józefa Robotnika; PIERWSZA NIEDZIELA LIPCA - ku czci Matki Bożej Uzdrowienie Chorych; NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY - tytuł kościoła

Strona internetowa: www.parafiarytro.pl

Rys historyczny:

"W tym znaku zwyciężysz"Ryterska parafia oddzielona została od parafii w Barcicach. Erygował ją biskup Leon Wałęga, 8 czerwca 1931 roku.

Pierwszy kościół zbudowany był w sposób prowizoryczny z desek i krawędziaków. W jego budowie parafianom pomógł hr. Adam Stadnicki. Kościół poświęcony został w grudniu 1929 r. przez proboszcza parafii barcickiej ks. Jana Józefa Wimańskiego. Przez pierwsze pół roku msze w Rytrze odprawiali księża z Barcic. W sierpniu 1930 r. parafię objął jej pierwszy proboszcz- ks. Jan Sarna.

Księża długo nie dostawali pozwolenia na budowę nowej świątyni. Dlatego kolejni proboszczowie upiększali tylko wnętrze kościoła.

W czasie, gdy parafią zarządzał ks. proboszcz Józef Woźniacki, w ołtarzu głównym umieszczony był obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. W dobudowanej bocznej kaplicy, ołtarz z Cudownym Panem Jezusem Milatyńskim (kopia z rodzinnej parafii ks. Józefa), a w drugiej kaplicy ołtarz Matki Bożej "Uzdrowienie Chorych".

Budową nowego kościoła zajął się wikariusz ryterskiej parafii ks. Franciszek Klag. Ks. Franciszek otrzymał upoważnienie do rozpoczęcia budowy kościoła, od Wikariusza Generalnego ks. bp Piotra Bednarczyka. Tenże kapłan w 1985r. objął w Rytrze probostwo.

Nową świątynię zaczęto budować w 1983 r., Krzyż oraz plac budowy poświęcił ks. Bp Jerzy Guctwa. W dniu 12 sierpnia 1984 r. ks. Bp Ordynariusz Jerzy Ablewicz wmurował Kamień Węgielny, który poświęcony został przez Ojca Świętego Jana Pawła II na Błoniach Krakowskich w dniu 16 czerwca 1983 r.

W 1990 r. podczas Odpustu ku czci Matki Bożej Uzdrowienia Chorych ostatecznie pożegnano się ze starą świątynia i uroczyście przeniesiono Najświętszych Sakrament do Kaplicy św. Franciszka. Kaplica ta znajduje się w dolnej części kościoła, nazywana jest dolnym kościołem. Uroczystości przewodniczył ks. prał. Stanisław Lisowski.

Pierwszą Mszę św. w kościele głównym odprawiono w Uroczystość Świętej Rodziny w 2000 roku, otwarcia świątyni dokonał ks. bp Jan Styrna. Konsekracja kościoła odbyła się pięć lat później i dokonał jej ks. Bp Wiktor Skworc.

Gdy staniemy przed wejściem, nad drzwiami możemy dostrzec krzyż jubileuszowy oraz napis: ''W TYM ZNAKU ZWYCIĘŻYSZ". Na drzwiach głównych widnieją czterej Ewangeliści.

W oknach umieszczone są witraże przedstawiające historię zbawienie, począwszy od zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, a skończywszy na ukoronowaniu Maryi na Królową Nieba i Ziemi.

W przedsionku kościoła, w filar został wmurowany kamień pochodzący z Jerozolimy z Góry Golgoty.

Czy wiesz, że...?

Pierwowzór ryterskiego obrazu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych został przywieziony z Wilna przez Chryzostoma Drożdża z zakonu Bonifratrów. Brat Chryzostom odwiedzając corocznie Rytro, po powrocie do Wilna w snach otrzymywał wezwaniem, aby zawieś do Rytra kopię obrazu z tamtejszego, miejscowego kościoła. Brat opowiedział o śnie przeorowi, który nie dał wiary snom. Po kolejnym powrocie z Rytra ponownie otrzymuje nakaz zawiezienia obrazu do Rytra, z zaznaczeniem, że jest to jego ostatnia szansa na spełnienie obietnicy. Po otrzymaniu pozwolenia, brat zawiózł kopię obrazu do ryterskiej parafii. Miło to miejsce 14 maja 1932 roku. Niedługo po tym utopił się podczas kąpieli w rzece, przepływającej przez Wilno.

Kopia obrazu Pana Jezusa Milatyńskiego, w kościele w Rytrze pochodzi od ks. Józefa Woźniackiego, proboszcza ryterskiego, dla którego Milatyn Nowy był rodzinną miejscowością. Obraz Pana Jezusa Milatyńskiego zasłynął z wielu łask.

Paulina Fabiś- Rychel

fot. własne







Dziękujemy za przesłanie błędu