Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
03/08/2015 - 23:25

Abp Juliusz Janusz: Posłuszeństwo Maryi zmienia historię

Z udziałem abp. Juliusza Janusza, nuncjusza apostolskiego w Słowenii – jednego z sześciu Polaków pracujących w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej – odbyły się 2 sierpnia uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Śnieżnej na Trzonce w Beskidzie Małym. Hierarcha, który niegdyś był przez dwa lata wikariuszem w pobliskich Łodygowicach na Żywiecczyźnie, przypomniał o znaczeniu roli Matki Bożej w dziele zbawienia i wskazał jak słuchanie lub lekceważenie słów Maryi może wpływać na historię danego narodu.
Urodzony w Łyczanej na ziemi nowosądeckiej 71-letni abp Janusz przyznał, że dość rzadko ma okazję mówić po polsku. Zaznaczył, że jest pod wrażeniem rzeszy pielgrzymów, którzy w niedzielę otoczyli malutką kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej śnieżnej usytuowaną w beskidzkim lesie. „Wracam tu po wielu, wielu latach, kiedy spędziłem dwa lata jako wikariusz w Łodygowicach, więc niedaleko stąd. Wracając tu czuję się u siebie. A ta atmosfera tutaj tego spotkania na górze, ta natura, która nas otacza dodaje jeszcze większych emocji. Człowiek widzi jak ludzie kochają naprawdę naturę, podziwiają to stworzenie Boże, jak zbliżają się przez naturę do Pana Boga” – zauważył.

Były nuncjusz apostolski na Węgrzech przypomniał, że dzięki temu, iż Chrystus przekazał nam swoją Matkę, możemy się dziś zwracać do Maryi, „gdy nie wiemy którą drogą iść, aby naprawdę spotkać Pana Boga”. Przyznał jednocześnie, że będąc w wielu krajach, miał okazję się przekonać „jak słuchanie, albo niesłuchanie Matki Bożej wpływało na historię danego narodu”. Przypomniał, że gdy jako nuncjusz apostolski w Rwandzie w latach 1995-1998 starał się być „sercem Papieża” w miejscu, gdzie miłość Boża i miłość ludzka zostały zranione. Wspomniał, że symbolem Bożego miłosierdzia, które starał się przekazać mieszkańcom Rwandy, było wybudowanie sierocińca i kościoła w kształcie serca w jednej z małych miejscowości. Odnosząc się do licznych przykładów łamania przykazań Bożych w krajach Europy, wskazał m.in. na Słowenię, gdzie zalegalizowano jednopłciowe związki, nadając w systemie prawnym im taki sam status jak małżeństwom. Zauważył, że także w Polsce próbuje się zaprzeczyć „podstawowym prawom natury” i wmawiać, „że nie ma znaczenia, czy się jest mężczyzną, czy kobietą”.

Źródło: IDK
fot. znak.org.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu