Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
13/07/2015 - 08:02

Dobra teściowa: rocznica śmierci bł. Marianny Biernackiej

Dziś przezywamy rocznicę śmierci błogosławionej teściowej, która w czasie wojny oddała życie za synową i jej nienarodzone dziecko. Kult bł. Marianny Biernackiej w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej żywy, zapewne jednym z powodów jest fakt, iż porozumienie międzypokoleniowe jest coraz trudniejsze.
Błogosławiona Marianna Biernacka z domu Czokało urodziła się w 1888r. w Lipsku nad Biebrzą. Nie zachowała się żadna dokumentacja wskazująca na dzień i miesiąc urodzenia. Pochodziła prawdopodobnie z rodziny grekokatolickiej.
Marianna wychowywała się w rodzinnym miasteczku. Mając 20 lat wyszła za mąż za Ludwika Biernackiego. W małżeństwie zostało zrodzonych sześcioro dzieci, czworo zmarło tuż po urodzeniu. Pozostała córka Leokadia i syn Stanisław.

Od 11 lipca 1939r., po zawarciu związku sakramentalnego Jej syna z Anną z domu Szymczyk, Marianna swoją codzienność dzieliła z młodym małżeństwem, wykazując postawę zatroskania, życzliwości i matczynej miłości wobec małżonków i ich potomstwa.

Dnia 1 lipca 1943r. uzbrojeni Niemcy weszli o świcie do domu Biernackich, nakazując Annie i Stanisławowi opuszczenie mieszkania. Marianna bezzwłocznie padła do nóg esesmana i błagała go o zezwolenie pójścia zamiast synowej, wypowiadając następujące słowa: „Panie, a gdzie ona pójdzie? Ulitujcie się, tu jedno dziecko, a drugie za dwa tygodnie na świat ma przyjść – pójdę za nią”, a zwracając się do rodziny powiedziała: „ja jestem stara, a wy młodzi powinniście żyć”. Niemiec zgodził się na propozycję Marianny, która wraz z synem Stanisławem i innymi aresztowanymi została przewieziona do więzienia w Grodnie.

Dnia 13 lipca 1943r. Marianna Biernacka została rozstrzelana przez Niemców razem z 49 mieszkańcami Lipska na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem.

Marianna Biernacka została beatyfikowana wraz ze 107 męczennikami przez Papieża Jana Pawła II dnia 13 czerwca 1999r. w Warszawie. Od tej chwili przysługuje Jej tytuł Błogosławionej, połączony z zezwoleniem na publiczny kult lokalny.

Liturgiczne wspomnienie obchodzimy 12 czerwca.
55-letnia Marianna Biernacka oddała życie za synową i nienarodzonego wnuka, jednak nie tylko to sprawia, iż była ona wzorem teściowych.

Postawa Marianny Biernackiej jest bardzo ważna dla wszystkich. Szczególnie dziś, gdy relacje w rodzinie między osobami starszymi i młodszymi, między rodzicem a dzieckiem lub synową a teściową często bywają trudne. Najwięcej napięć pojawia się właśnie między teściową a synową lub zięciem. Błogosławiona Marianna Biernacka pokazuje nam, jak powinny wyglądać relacje międzypokoleniowe. Jej postawa wskazuje nam, jakie wartości w tych relacjach powinny być najważniejsze. Daje nam przykład prawdziwej miłości i poświęcenia.- powiedział ks. Romuald Kamiński, ełcki biskup pomocniczy.

Bł. Marianna Biernacka ogłoszona została patronką teściowych oraz kobiet oczekujących poczęcia dziecka, jednak o jej wstawiennictwo prosić powinni wszyscy ci, którzy borykają się z tak powszechnym w dzisiejszych czasach konfliktem międzypokoleniowym.

Jak czytamy w wypowiedzi Anny Biernackiej dla portalu Idziemy.pl Teściowa była bardzo dobra. Jak tu przyszłam, nie byłam jeszcze gospodynią, nie wszystko potrafiłam zrobić. Po dawniejszemu my razem gotowali, razem jedli. Teściowa pomagała przy dziecku. Codziennie rano razem śpiewałyśmy Godzinki.

Po śmierci męża i teściowej Anna samotnie wychowywała córeczkę Eugenię. Wnuk, którego ocaliła Marianna zmarł, nie żyjąc nawet roku.
Anna Biernacka zmarła 4 sierpnia 2014 r. w wieku 98 lat.


Paulina Fabiś- Rychel

źródło: www.bl.biernacka.kulturalipsk.pl, idziemy.pl
fot. bl.biernacka
 






Dziękujemy za przesłanie błędu