Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 kwietnia. Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
18/06/2015 - 07:32

Konferencja prasowa "W drodze na Synaj..."

W dniu 15 czerwca 2015 roku w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego „TRATWA” odbyła się konferencja prasowa poświęcona tematowi przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Tarnowskiej.
Na 400 dni przed rozpoczęciem ŚDM swoją obecność w Diecezji Tarnowskiej zapowiedzieli między innymi Francuzi, Włosi, Słowacy, Chilijczycy, Norwegowie, mieszkańcy Republiki Środkowoafrykańskiej, Tajwanu, Ukrainy i Kazachstanu. Łącznie do naszej diecezji swój przyjazd zapowiedziało już 8420 osób. – mówi ks. Paweł Górski, koordynator Zespołu Diecezjalnego. – Jesteśmy gotowi na przyjęcie od 10 do 16 tysięcy młodych z zagranicy. – dodaje.

Podczas konferencji został poruszony temat finansów związanych z przygotowaniami i samym ŚDM – Dotychczas wygenerowane koszty to rząd około 150 tys. złotych – wydatki związane z organizacją Niedzieli Palmowej, szkoleń dla animatorów diecezjalnych, dekanalnych i parafialnych. (…) Natomiast pieniądze, które udało się pozyskać, to 400 tys. złotych brutto. – mówi odpowiedzialny za sekcję finansową Grzegorz Sudoł. Pieniądze te będą przeznaczone nie tylko na przygotowania, ale również na sam Tydzień Misyjny.

Już niedługo będzie miało miejsce kolejne spotkanie młodych w ramach duchowych przygotowań do ŚDM. Program jest tak pomyślany, aby był przedsmakiem tego, co będzie się działo podczas drugiego tygodnia Światowych Dni Młodzieży. To właśnie w bocheńskich kościołach będą się odbywały katechezy, prawdopodobnie odbędzie się również Festiwal Młodych. – mówi ks. Rafał Jagoda, koordynator przygotowań do ŚDM w okręgu bocheńskim. – Można powiedzieć, że Synaj w Bochni będzie takim Światowym Dniem Młodzieży w pigułce. – dodaje. Ogólnodiecezjalne spotkanie młodych odbędzie się już 20 czerwca. Rozpoczęcie o godzinie 13.00 w Parku Rodzinnym Uzbornia w Bochni. W spotkaniu wezmą udział również rodziny, które zdeklarowały przyjęcie młodych w 2016 roku – takich rodzin jest już około 350.

Ostatnim tematem konferencji były inicjatywy wakacyjne. Coroczne wydarzenia organizowane przez wydziały duszpasterstwa w naszej diecezji, ruchy i stowarzyszenia gromadzą blisko 2000 osób. Są wśród nich uczestnicy wielu oaz, obozów, Miasteczka Modlitewnego, Strefy Chwały. Na wszystkich tych wydarzeniach odbywać będzie się promocja Światowych Dni Młodzieży. Ponadto Światowe Dni Młodzieży będą tematem głównym Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, której liczbę uczestników szacuje się na 8000.

Podczas konferencji poruszane były następujące tematu:

1. STAN PRZYGOTOWAŃ na 400 dni przed ŚDM Kraków 2016, zainteresowanie naszym regionem ze strony młodzieży z krajów, które będziemy gościć w lipcu 2016 r.  - ks. dr Paweł Górski, dyrektor Wydziału Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej, koordynator Zespołu Diecezjalnego oracz członek Krakowskiego Zespołu ŚDM.

2. KOSZTY FINANSOWE pobytu pielgrzymów w diecezji tarnowskiej - Grzegorz Sudoł, członek Diecezjalnego Zespołu ŚDM Kraków 2016,
odpowiedzialny za sekcję finansową.

3. DRUGI SYNAJ W BOCHNI – Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Bochni, 20 czerwca 2015 - ks. Rafał Jagoda, koordynator przygotowań do ŚDM w okręgu bocheńskim.

4. WAKACJE SZANSĄ PROMOCJI Światowych Dni Młodzież  - Angelika Biernat, przedstawicielka wolontariatu, odpowiedzialna za redakcję
prasową sekcji medialnej

Angelika BiernatDziękujemy za przesłanie błędu