Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
11/08/2015 - 10:47

Obchody 30-lecia istnienia parafii w Kiczni

Parafia pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Kiczni (gmina Łącko) obchodziła w minioną sobotę (8 sierpnia) 30-lecie istnienia. Uroczyste nabożeństwo odprawił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Po mszy św. biskup poświęcił nową kaplicę cmentarną, której budowa trwała 4 lata.
W wygłoszonym kazaniu do wiernych ksiądz biskup powiedział, że przykazania są systemem obronnym dla naszego ducha.

Takimi słowami do wiernych w Kiczni zwrócił się biskup tarnowski Andrzej Jeż. Do miejscowości koło Łącka przyjechał on z okazji 30-lecia istnienia parafii.

- Tak jak potrzebujemy systemu immunologicznego, który nas broni przed chorobami - tak przykazania są ponadczasowym darem Boga dla nas, darem, który chroni nasze zdrowie duchowe, naszą relację z Bogiem, wobec drugiego człowieka i nas samych - mówił biskup tarnowski.

W tym świątecznym dniu prosił wiernych aby w życiu nieustannie kierowali się miłością do Boga i bliźniego.

Parafianie mimo roboczej soboty, odłożyli prace polowe, aby wspólnie świętować. Wspominali czasy w których drewniany barak zastąpiono, murowaną świątynią. Oprawę muzyczną mszy św. zapewniła łącka orkiestra dęta. Po nabożeństwie biskup poświęcił nową kaplicę cmentarną, której budowa trwała prawie 4 lata.


Myśl założenia parafii w Naszej miejscowości i wystąpienie tym samym z parafii Łącko pojawiła się w październiku 1982 roku, jej
Inicjatorami założenia parafii w 1982 roku byli mieszkańcy wsi i ksiądz Marian Wójcik, katecheta z Łącka, który prowadził katechezy w Kiczni. On zorganizował i wysłał do Kurii Biskupiej w Tarnowie Komitet Mieszkańców, którego celem była prośba Biskupa o zezwolenie na budowę kaplicy, jak wówczas argumentowano aby mieszkańcy wsi „nie musieli chodzić w każdą niedzielę tak daleko do kościoła, lecz ksiądz z Łącka dojeżdżał by do tej kaplicy i odprawiał nabożeństwo”. Po uzyskaniu zgody od Biskupa przystąpiono do dalszych działań. Wybrano miejsce na którym miała stanąć kaplica, z dwóch zaproponowanych położeń wybrano działkę Józefy i Stanisława Jurkowskich, którzy przekazali ją za darmo.
W 1983 roku złożono u naczelnika gminy w Łącku prośbę o zezwolenie na budowę kaplicy z punktem katechetycznym. Równocześnie powstawał projekt kaplicy przygotowywany przez inż. Krzysztofa Białkę – architekta z Krakowa. Rozstrzygnięto także kwestię tytułu kościoła, wybierając na patrona parafii św. Maksymiliana.

17 maja 1983 roku Urząd Gminy, zatwierdził plan inwestycji. Zezwolenie na rozpoczęcie budowy wydał 1 września 1983 r. 17 sierpnia przy ołtarzu polowym na miejscu, w którym miała powstać świątynia została odprawiona msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Paweł Tyrawski, który dokonał poświęcenia placu pod budowę, a także krzyża, który miał świadczyć, iż jest to miejsce poświęcone Panu Bogu. Z kolei kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił 22 czerwca w Krakowie Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny .
W ciągu 14 dni wybudowano kaplicę, w której to mogłyby się odbywać nabożeństwa, a mieszkańcy nie musieliby udawać się już na nie do odległego Łącka.

Prace przy budowie kościoła ruszyły we wrześniu 1983 roku. 28 maja 1985 roku, utworzona została samodzielna placówka duszpasterska wydzielona z parafii Łącko – parafia Kicznia, pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pierwszym Proboszczem parafii został ówczesny wieloletni rektor i duszpasterz ks. Marian Wójcik. Po nim funkcję proboscza pełnili: ks. Jerzy Pawlak i ks. Stanisław Tworek. 13 sierpnia 1989 roku uroczystej konsekracji kościoła parafialnego dokonał ks. abp. Jerzy Ablewicz.

Proboszczem parafii jest ks. Zdzisław Socha. Organistą jest Albert Stec, a kościelnym Marian Kowalczyk.

Oprac: (Rob)
Źródło i fot: kicznia.diecezja.tarnow.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu