Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
29/06/2015 - 08:55

Ogrody Biblijne w Muszynie już otwarte!

„Zilustrowana historia zbawienie, która do tej pory można było tylko widzieć oczyma wyobraźnie, czytając Pismo Święte”- tak o Ogrodach Biblijnych mówi turystka będąca na otwarciu. Rośliny, budowle i cytaty z Pisma św. przypominają historię zbawienia. Właśnie tak wyglądają Ogrody Biblijne w Muszynie, mieszczących się przy parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. Wczoraj uroczyście otworzył je biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Na obszarze jednego hektara posadzono rośliny znane z Ewangelii, a także z Ziemi Świętej. Są palmy, drzewa oliwne, papirusy, winnice, jeżyna a ponadto zboże, oset czy róże.
To wzruszający moment dla nas mieszkańców, że tak dużo ludzi przyszło na otwarcie ogrodów. Przypomina mi się moja podróż do Ziemi Świętej. Żeby tylko ludzie chcieli czytać, to co jest na tablicach, bo to ważne przesłanie dla nas wszystkich  - mówi jeden z mieszkańców Muszyny.

W części ogrodu, który jest poświęcony zakochanym są biblijne cytaty poświęcone miłości, małżeństwu i dzieciom. Wśród roślin można też zobaczyć znane z Pisma św. ziarnko gorczycy, a obok to, co z niego wyrosło. Ponadto na tablicy jest cytat z Biblii na temat ziarnka gorczycy i Królestwa Bożego.

W ogrodach jest też oczko wodne i kosz, w którym miał płynąć Mojżesz, ponadto krzew gorejący, przystanek z łodzią nad jeziorem Genezaret, Góra Błogosławieństw, Góra Tabor, Wieczernik, Grób Pański. Duże wrażenie zrobiło na mnie przejście przez Morze Czerwone, które przynosi ochłodę. Możemy pokazać dzieciom sceny biblijne, które znają z naszych opowiadań - mówi rodzina z Krakowa.
Ogrody oglądali goście z różnych zakątków Polski, którzy przebywają na turnusach w uzdrowisku.
Jesteśmy ze Śląska. To piękne miejsce, które wymagało bardzo wiele pracy. Można tutaj odpocząć i wyobrazić sobie miejsca i wydarzenia biblijne. To może wzmocnić wiarę - opowiadają kuracjusze.

Taki był też zamysł organizatorów. Ogrody powstały przy parafii św. Józefa w Muszynie, dzięki unijnemu wsparciu.
Ogrody mają charakter ekumeniczny. Obok naszej świątyni powstało pięć ogrodów: historii zbawienia, krajobrazów biblijnych, nauki proroków, dziecięcy Ogród Biblijny i Ogród zakochanych- tłumaczy proboszcz i pomysłodawca ks. Paweł Stabach.

Ogrody zaprojektowała prof. Zofia Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Muszyńskie Ogrody Biblijne powstawały od 2013 roku.
To czwarte takie miejsce w Polsce, ale największe ze wszystkich dotychczasowych.


Oprac. (P)
źródło: www.diecezja.tarnow.pl
fot. www.facebook.com/rdnnowysacz
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu