Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
18/07/2015 - 22:58

Poznaj parafie Sądecczyzny: Parafia pw. MB Częstochowskiej w Zabełczu

Parafia na Zabełczu jest wyjątkową parafią. Wspólnota parafialna została tutaj zawiązana na długo przed tym, jak powstała jej świątynia. Można powiedzieć, że ludzie sami zorganizowali grupę, której później biskup nadał moc urzędową.
Parafia na Zabełczu swoimi początkami sięga roku 1901, wtedy to Jezuici nabyli od dr Gustawa Romera tereny folwarku oraz dworek, w którym urządzili kaplicę dla kleryków studiujących filozofię w Nowym Sączu. Początkowo w nabożeństwach odprawianych uczestniczyli tylko klerycy, jednak później grono modlących powiększało się. Najpierw o pracowników dworku, później o mieszkańców Zabełcza.

Do roku 1950r księża i klerycy jezuiccy rozwijali działalność religijną. Odprawiali msze dla tutejszej ludności, katechizowali dzieci. W 1950 r. władze PRL przejęły majątek Ojców Jezuitów, pozostawiając im jedynie kaplicę i małe mieszkanie dla ks. kapelana.

W 1974 r. ordynariusz diecezji ks. bp Jerzy Ablewicz erygował rektorat przy kaplicy w Zabełczu (do tej pory administracyjnie należała do parafii w Wielogłowach). Z czasem do kaplicy przychodziło coraz więcej wiernych, których małe wnętrze nie było w stanie pomieścić. W związku z tym, zaczęto poczynać starania, o pozwolenie na budowę nowego kościoła, na co komunistyczne władze nie dawały zezwolenia.

W 1981 roku rektorat na Zabełczu został wyniesiony do godności parafii. Parafii, która licząc ok. 1000 wiernych wciąż nie posiadała kościoła.
Zezwolenie na wzniesienie nowej świątyni zostało wydane dopiero w 1988 r w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, kiedy to rodziny parafii nawiedził obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Wierni parafianie rozpoczęli budowę upragnionej świątyni, która trwała aż do 1996 r. 24 maja 1996 r. po ostatniej Mszy św. odprawionej w kaplicy, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do nowego kościoła.

Do dziś w prezbiterium kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny umieszczony jest Obraz Matki Bożej Częstochowskiej przeniesiony ze starej kaplicy. Obraz ten został ofiarowany przez ks. Stanisława Nawrockiego- rodaka parafii i pochodzi z kaplicy rzemieślniczej w Krakowie.
Przed kościołem znajduje się Grota Matki Bożej z Lurdes powstała w 1909 r., staraniem brata Wojciecha Pączki T.J., zawiadowcy folwarku oraz wspólną pracą wszystkich mieszkańców Zabełcza.

Pod grotą zbudowana została studzienka, do której w latach 30. XX w wlano wodę przywiezioną z Lourdes. Od tego czasu ludzie opowiadają o łaskach doznanych przy Grocie.

Obok kościoła umieszczone zostały trzy dzwony:
Największy ważący 420 kg - Matka Boża Częstochowska, ofiarowany jako wotum wdzięczności za opiekę przy budowie kościoła.
Średni o wadze 260 kg - święty Stanisław Bp. z prośbą o wyproszenie potrzebnych łask w trzecim tysiącleciu dla parafii.
Najmniejszy ważący 130 kg - św. Józef - wykonany w 1993 r. Ofiarowany przez dawnego parafianina - Bronisława Potoczka z prośba o modlitwę.


Przy parafii działają grupy duszpasterskie skupiające zarówno młodzież, jak i dzieci: Koło Misyjne, Schola, Ministranci i Lektorzy.
W parafii pracuje dwóch księży: ks. Eugeniusz Mrożek (administrator parafii od 2013 r.) oraz ks. Stanisław Świderski ( rezydent przebywający w parafii od 1981 r.)

Paulina Fabiś- Rychel
Źródło: parafia.zabelcze.pl
Fot. własne
 






Dziękujemy za przesłanie błędu