Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
12/07/2015 - 08:32

Poznaj parafie Sądecczyzny: Parafia pw. św. Kingi w Żegiestowie- Zdroju

Mały ceglany kościółek pośród kamienistych zboczy, otoczony gąszczem drzew. Sam jego widok zachęca, aby wejść na górę i poczuć jego magię. Kościół w Żegiestowie-Zdroju, ponieważ o nim mowa sięga swoją historią początków XX wieków. Jednak za nim został wybudowany, wierni modlili się w… szopie, gdzie w 1850 r. kaplicę urządził Ignacy Medewski, założyciel uzdrowiska.


Kaplica, umieszczona w szopie była bardzo mała, oprócz księdza mogła pomieścić zaledwie kilkanaście osób. W środku znajdował się prowizoryczny ołtarz, natomiast nabożeństwa odprawiał ksiądz przyjeżdżający na kurację, bądź przybywający z Muszyny.

Historia obecnego kościoła rozpoczyna się w 1906 roku, kiedy to ks. Michała Żygulińskiego oraz Wiktorię Więckowską zakupili Zakład Zdrojowy i ofiarowali pod budowę kościołą parcelę położoną na wzgórzu nad Żegotka. Budowa kościoła trwała do 1907 r.
Kościół jest jednonawowy, z niewielką zakrystyjką, oszkarpowany, kryty dachówką. Zbudowany jest w stylu neogotyckim, z kamienia i cegły. W latach 1985-2000, kiedy jeszcze Żegiestów odwiedzało wielu kuracjuszy i kościółek był stanowczo zbyt mały, świątynię powiększono oraz obudowano odkryty, ozdobiony dwoma kolumnami przedsionek.

Z ciekawostek technicznych warto przypomnieć, że już w 1911 r. kościółek miał elektryczność dzięki pomysłowi pana Więckowskiego z lokomotywą, która dawała prąd dla Domu Zdrojowego, kościółka oraz deptaku. W 1933 r. bp Franciszek Lisowski ustanowił w Żegiestowie-Zdroju stałą placówkę duszpasterską. W lipcu 1934 r. mianował pierwszego proboszcza – ks. Józefa Skwiruta, który pełnił tą funkcję do października 1945 r. W listopadzie 1945 r. kolejnym proboszczem został ks. Wojciech Zygmunt, aresztowany za wytknięcie nieludzkich zachowań wobec ludności łemkowskiej i uwięziony przez UB w 1948 r. Opiekę nad parafą pełnili księża z dekanatu wraz z ks. proboszczem z Milika ks. Adamem Stachoniem. 13 lipca 1949 r. proboszczem został ks. Józef Drożdż, który zrezygnował z Urzędu 15 października 1979 r.

Biskup Ordynariusz Jerzy Ablewicz ze względu na zmiany administracyjne w grudniu 1979 r. ustanowił Rektorat. Parafia natomiast powstała w Żegiestowie Wsi.

Ważnym wydarzeniem dla wiernych było przekazanie rektorowi parafii relikwiarzu św. Kingi. Relikwiarz przekazał ks. Konrad Krajewski – Ceremoniarz Papieski Uroczystość ta miała miejsce 23 lipca 2005r. Relikwiarz ten otrzymał Ojciec Święty Jan Paweł II w dowód wdzięczności za kanonizację naszej patronki. Obecnie znajduje się w prezbiterium kościółka w kutej pancernej gablocie


Rektorat w Żegiestowie-Zdroju jest prawdopodobnie najmniejszą wspólnotą w diecezji. Według danych stanowi ją ok. 150 mieszkańców i zwykle około 200 kuracjuszy, którzy przyjeżdżają tu z całej Polski

Rektorem parafii jest ks. dr Ireneusz Neznal.


Paulina Fabiś- Rychel

źródło: www.Żegiestów.pl
fot. aroundguides.com, żegiestów.pl

 






Dziękujemy za przesłanie błędu